‘İslam Aynasında Kadın’, Geçtiğimiz Hafta Kadın Erkek Algısını Konuştu

31 Ekim 2018 Çarşamba

‘İslam Aynasında Kadın’, geçtiğimiz hafta kadın erkek algısını konuştu…

Diyanet TV’de her hafta yayınlanan ‘İslam Aynasında Kadın’ programı geçtiğimiz hafta önemli bir konuyu ele aldı. Modern dünyada kadın algısı, medyada Müslüman kadın profili, Kuran’da ve Sünnet’te kadın, çalışma hayatında ve ibadet hayatında kadın gibi birçok konuyu masasına yatıran İslam Aynasında Kadın programı, geçtiğimiz hafta Prof. Dr. Fatma Asiye Şenat’ı konuk olarak ağırladı.

Yaşadığımız dünyada kadın-erkek algısı, kadınlara ve erkeklere düşen vazifeler, cinsiyetlerin istismar aracı olarak kullanılması, İslam’ın kadına verdiği değer gibi konulara Fatma Hatice Sis’in sorularıyla açıklık getirildi. Program konuğu Şenat, kadın veya erkek olarak dünyaya gelmenin insanın elinde olmadığını ancak Allah’ın kadına da erkeğe de insan olarak aynı değeri verdiğini aynı yükü yüklediğini, insanın da kadın ve erkek olarak bunun farkında olması gerektiğini belirtti.

Kur’an-ı Kerim’in cinsiyete özel bir yol haritası çizmediğini ifade eden Şenat, ancak kadının ve erkeğin bazı yükümlülükleri olduğunu bu sorumlulukları üzerlerinde en güzel şekilde taşımaları gerektiğini vurguladı. Allah’ın insana direk varoluş açısından bir değer yüklediğini, kendisine muhatap kabul ettiğini, cinsiyetlerin ise insan olmanın alt başlıkları olduğunu kaydeden Şenat, “Ailede, erkek ve kadın enerjisinin sağlıklı ve dengeli akışına ihtiyacımız var. Fıtratın ve içinde yaşadığımız sosyal şartların bize yüklediği kadınlık ve erkeklik rolleri arasında dengeyi korumak zorundayız.” dedi.

Kadınların ve erkeklerin hissettikleriyle fıtratları arasında bir uyum olduğunu söyleyen Şenat, “Benim iddiam şu, eğer bütün ön yargıları bütün toplumsal cinsiyet rollerinin bize dayattığı halleri aşmayı başarabilirsek gönlümüzün sesiyle bir kadın olarak, bir erkek olarak hissettiğimiz duyduğumuz şey ile vahyin kulağımıza fısıldadığı şey aynı doğrultuda olacak. Birbirini besleyen haller olacak. Bu gönlü yaratanla bu vahyi gönderen aynı varlık çünkü.” iddiasında bulundu.

Medyadaki Kadın Temsil Sorunu ve Müslüman Kadının Medyadaki Temsil Ölçüsü, İslam Aynasında Kadın’da konuşulacak… ‘İslam Aynasında Kadın’ programı her hafta farklı konu ve konuklarıyla Diyanet TV ekranlarında olmaya devam edecek.

İslam Aynasında Kadın programında önümüzdeki bölüm, Gazeteci Yazar Gülcan Tezcan konuk olacak. Medyadaki kadın temsili sorunu, sosyal medyada değişen ve dönüşen anne figürü, Müslüman kadının medyadaki temsil ölçüsü gibi önemli konu başlıklarının konuşulacağı İslam Aynasında Kadın, Cumartesi saat 17.00’de Diyanet TV’de.