Mizan’da Geçtiğimiz Bölümde İlim ve İlmin Ahlakı Konuşuldu

31 Ekim 2018 Çarşamba
Mizan’da Geçtiğimiz Bölümde İlim ve İlmin Ahlakı Konuşuldu

Mizan’da geçtiğimiz bölümde ilim ve ilmin ahlakı konuşuldu…

Diyanet TV ekranlarından her hafta yayınlanan ‘Mizan’ programında bu hafta ilim, bilgi ve bilginin ahlakı konusu konuşuldu. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Cenksu Üçer sordu, konukları Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Muhlis Akar cevapladı. Bilginin ahlakı olmadan üretilen bilginin insanlığa, tabiata, çevreye ve hayvanlara zarar verebilecek düzeyde olduğunun söylendiği programda konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Keleş, bir bombanın bilgiyle üretildiğini, o bilgiyle üretilen bombanın masum insanlara, tabiata, çevreye ve hayvanlara zarar verdiğini belirtti.

Bilginin ahlakının, o bilginin insanlığa ve tabiata faydalı olmasıyla ölçüldüğünü belirten Keleş, ilim tahsil edilirken Allah’ın koyduğu ölçülere riayet edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Allah’ın insanlara hitaben öğrenmeyi, ilim tahsil etmeyi, düşünmeyi ve aklını kullanmayı emrettiğini belirten Keleş, ilim öğrenmenin önemini medeniyetimizde ve kültürümüzde de daima yaşattığımızı ifade etti.

Ancak ilim öğrenmenin bu denli önemli olmasının yanında, bu ilmin faydasız ve yaşadığımız dünyaya zarar verici hale getirilmesinin ahlaksal bir sorun olduğunu ifade eden Keleş, ilmin yüksek bir amaca hizmet etmesi gerektiğine işaret etti. “İslam dini, alimin mürekkebini şehidin kanıyla kıyaslarken ilmin tabiata, çevreye, yaratılmış mahlukata ve insanlığa zarar verici hale getirilmesini de yasaklamıştır.” diyen Keleş, bir ahlak- etiği çerçevesinde ilim tahsil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Konuklardan Muhlis Akar ise amele dönüşmeyen ilmin ilim olmadığını ifade ederek, ilim, bilimsel çalışmalar ancak amele dönüştüğünde yani insanlığa faydalı hale geldiğinde ilim olacağını belirtti. İlmin menfaate dönüştürülmesinin ahlak problemi olduğunu belirten Akar, “bilimsel çalışma yapan veya alanında bir söz söyleyen kişi o alanda yeterli bilgiye sahip olması gerekir. Bir ahlak etiği içerisinde ilmini yapması ve insanlığa faydalı olması gerekir.” dedi.

Mizan, Salı günleri 22.00’de Diyanet TV’de.