‘Medya ve Din’ de Bu Hafta Sinemada Din Adamı Kavramı Konuşuldu

31 Ekim 2019 Perşembe
‘Medya ve Din’ de Bu Hafta Sinemada Din Adamı Kavramı Konuşuldu

‘Medya ve Din’ de Bu Hafta Sinemada Din Adamı Kavramı Konuşuldu

Diyanet TV’nin iddialı yapımlarından ‘Medya ve Din’ de bu hafta ‘Sinemada Din Adamı Kavramı’ konuşuldu. Din adamının sinemada temsili ile ilgili çalışmaları bulunan Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Yenen’in konuk olduğu programda, ‘Sinemada din adamı imajına neden ihtiyaç duyuluyor?’ ‘Filmlerde din adamı imajlarına nasıl bir misyon yükleniyor?’ ‘Din adamlarının sinemada olumlu veya olumsuz tasvir edilmesi sinema severleri nasıl etkiliyor?’ sorularına cevap verildi. 

Sinemada din adamı temsilinin ideolojilere alet edildiğini belirten Yenen ‘Sinemada düşünce temelli akımlar var. Popüler sinema, İslamcı sinema ve dini filmlerde din adamının ve dinin yansıtılışı birbirinden farklıdır. Çünkü burada etkileyen bir ideoloji unsuru vardır. İdeolojiler ise bu filmlerde genellikle din adamının konumlandığı yerde karşımıza çıkıyor.’ dedi. 

Dinin toplumsal kültürümüzün bir parçası olduğunu vurgulayan Yenen, din adamlarının olumlu bir rol model olarak filmlerde yer almasının önemini vurguladı. Din adamlarını ya da dini olumsuz tasvir eden yapımların, insanların din konusundaki düşüncelerini olumsuz etkilediğini vurgulayan Yenen, ‘Kültürümüzün ve sanatımızın insanlara bir örneğini veriyorsak bizim kendi toplumsal hayatımızın temel dinamiklerini de göz ardı etmememiz gerekir.’ dedi.

Erciyes Üniversitesi’nden Dr. Metin Eken’in konuk olacağı programın yeni bölümünde, ‘İnternet dini bilgileri öğrenmek için doğru bir mecra mı?’ ‘Kurumsal olmayan internet siteleri nasıl dini bilgiler sunuyor?’ sorularına yanıt aranacak.

Mustafa Çuhadar’ın hazırlayıp sunduğu ‘Medya ve Din’ her Cuma saat 21.30’da Diyanet TV’de.