'Onlara Göre Namaz Kılmak Bile Radikal Olmaktı'

25 Ekim 2019 Cuma
'Onlara Göre Namaz Kılmak Bile Radikal Olmaktı'

‘Onlara Göre Namaz Kılmak Bile Radikal Olmaktı’

Diyanet TV’nin sevilen programlarından ‘İhtida Öyküleri’nin bu haftaki konuğu Smits Amina Akilma oldu. İslam’ı sonradan kabul edenlerin, ihtida süreçlerini konu alan ‘İhtida Öyküleri’nin bu haftaki bölümünde Amina Akilme, Belçika’daki Müslümanların yaşadığı sıkıntıları anlattı. 

Belçika’da Müslümanların yaşadığı zorluklardan rahatsız olduğunu ve bu yüzden Türkiye’ye geldiğini belirten Amina Akilma, Müslümanların Belçika’da birer yük olarak görüldüğünü söyledi. Belçikalı bir Müslüman olarak kendi ülkesinde özgür hissetmediğini söyleyen Amina  ‘Namaz kılsak bile artık radikal olarak algılanıyoruz.  Demek ki dinine aşırı tutkun demek ki Belçika’daki değerleri benimsememiş hala eski kökenlerine sımsıkı sarılıyor ve bırakmak istemiyor diye düşünüyorlar.’  dedi.

Belçika’da başörtüsünün bir sorun olduğunu belirten Amina, eğitim hayatında sırf başörtüsü taktığı için yaşadığı sorunları anlattı. Kendisi gibi başörtüsü takan birçok arkadaşının da sorunlar yaşadığını belirten Amina ‘Mecburen bir okula yazıldık. Çünkü diğer liseler başörtüsü kabul etmiyordu. Okul sayısı çok fazla ben başörtümü takabilmek için farklı bir okula gidiyordum dediğim gibi benimle aynı dertten muzdarip insan çoktu.’ dedi. 

İslam’ı sonradan kabul edenlerin, kendilerini Müslüman olmaya götüren sebepleri ve Müslüman olduktan sonra hayatlarında ne gibi değişiklikler olduğunun ekrana yansıtıldığı ‘İhtida Öyküleri’ her Cuma saat 21.00’de Diyanet TV’de.