Din Şurası Olağanüstü Toplanıyor

2 Ağustos 2016 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından, 3-4 Ağustos tarihlerinde Din Şurasını olağanüstü toplama kararı aldı.

Normal şartlarda her beş yılda bir toplanan ve son Şura’nın 2014 yılında gerçekleştiği Din Şurasının, Diyanet İşleri Başkanlığınca, 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin, dini istismar eden FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilmesi sebebiyle, süreci değerlendirmek, bu ve benzeri yapıların ülkeye, millete, İslam'a, Müslümanlara verdiği zararları tespit etmek, dini açıdan istişarelerde bulunmak ve atılacak somut adımları belirlemek üzere 3-4 Ağustos'ta olağanüstü toplanması kararlaştırıldı.

Şura, Ankara Bilkent Otel’de "15 Temmuz Darbe Girişimi ve Din İstismarına Karşı Birlik, Dayanışma ve Gelecek Perspektifi" ana başlığı altında tek gündem maddesiyle toplanacak.

3 Ağustos Çarşamba günü toplanacak Şura, iki günlük değerlendirmenin ardından 4 Ağustos Perşembe günü Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in okuyacağı sonuç bildirgesinin ardından sona erecek.

Şuana kadar 5 kez toplanan, ilki 1993 yılında sonuncusu 2014 yılının Aralık ayında toplanan Din Şurası, ilk kez olağanüstü toplanacak.