'15 Temmuz' Diyanet Aylık Dergide

19 Temmuz 2017 Çarşamba

Diyanet Aylık Dergi’nin bu ayki sayısında da milletin şanlı direnişi 15 Temmuz ele alındı. Kahraman şehitlerimizin hikâyeleri çeşitli yazılarla kaleme alındı. Fetö yapılanmasına ve din istismarına yönelik yazılara yer verildi. Başyazıda ise Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez millete uyarılarda bulundu.

Diyanet Aylık Dergi, son sayısında, milletin 15 Temmuz’daki şanlı direnişini anlattı; kahraman şehitlerimizi andı…

Süreli Yayınlar ve Kütüphane Daire Başkanı Faruk Görgülü: “O gece yapılmak istenen bu ülke topraklarına yapılmak istenen, bu ülkede yaşayan insanlara yapılmak istenen şeyin ne olduğunu, ne yapılmak istendiğini gelecek kuşaklara anlatmamız lazım. Nesillerimize çocuklarımıza anlatmamız lazım.” dedi.

“Bundan yola çıkarak 15 Temmuz’un yıldönümünde şanlı direniş 15 Temmuz temasıyla çıkardık ve dergimizi büyük oranda ona yönelik yazılara yer verdik.”

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez başyazısında, din istismarı konusunda dış mihraklara dikkat çekti…

“Yaşadıklarımız, sadece din istismarının değil, aynı zamanda dış mihrakların da emperyalist hesaplarına ulaşmak adına dini ve din adamı kimliğini nasıl hunharca harcayabileceğinin acı bir ispatıdır. İslam’ı istismar edenler, bizi dinden ve dinin yüce değerlerinden uzaklaştırmamalıdır. 15 Temmuz’dan sonra birliğimizi ve dirliğimizi muhafaza etme adına her birimizin üzerine düşen sorumluluklar vardır. Güven bunalımını aşmak, önce Allah’a sonra da birbirimize duyduğumuz güveni pekiştirmekle, fitne ve fesat söylemlerine itibar etmemekle mümkün olacaktır.”

Diyanet Aylık Dergi’de bugünden 15 Temmuz’a bakmak, 15 Temmuz milletin zaferi, şerefimiz şehitlerimizden gelir, şanlı direnişin kahramanları başlıklı yazılar kaleme alındı.

Görgülü ayrıca, “Kabre sığmayanlar başlığıyla Doç. Dr. Halil Altuntaş hocamızın şehitlere ayırdığı bir yazı. Bizim bir başka yazımız “15 Temmuz Milletin Zaferi” gerçekten bu milletin zaferidir. Darbeleri ve darbenin ortaya çıkardığı travmaları ele alan bir yazımız var. Türkiye’de darbeler ve 15 Temmuz yazısı.”

“Küresel bir tehdit olarak FETÖ” başlıklı yazıda da FETÖ’nün sadece Türkiye için değil dünyadaki diğer ülkeler için de tehdit olduğu anlatıldı.

Bu küresel bir tehdittir. Sadece bizim topraklarımızın maruz kaldığı bir tehlike değildir. Bu küresel bir tehdittir dolayısıyla bu küresel tehditin amaçlarını hedeflerini ne yapmak istediklerini de insanlara anlatmak lazım. Yine böyle bir yazımız küresel bir tehdit olarak FETÖ hareketi yazısı yer aldı.

Dergide o gece kahramanlık destanı yazan şehitlerin ve gazilerin hikâyeleri de anlatıldı.