Hac Kuraları Çekildi

12 Mart 2015 Perşembe

 

Bir milyonu aşkın hacı adayının aylardır heyecanla beklediği hac kuraları çekildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda elektronik ortamda yapılan kura çekim törenine hacı adayları yoğun ilgi gösterdi. Diyanet TV ekranlarından da canlı olarak yayınlanan kura çekim törenine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş de katıldı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı keleş programda yaptığı konuşmada hac özleminin çok değerli bir özlem olduğunu kaydederek, hacca gidecek olanların bu kutsal yolculuğu hayatlarında bir milat olarak kabul etmeleri, henüz başvurmayanların da bir an önce hac mektebine kaydolmaları gerektiğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak her yıl bu heyecana eşlik ettiklerini ve bu sorumluluk bilinciyle çalıştıklarını vurgulayan Başkan Yardımcısı Keleş, “Hac kura çekimi programları her yıl bize bu salonda ayrı bir heyecan katar. Sevinç ve hüznü bir arada yaşarız. Kurada çıkan kardeşlerimizle birlikte seviniriz, oranın özlemini yüreğinde devam ettiren kardeşlerimizle birlikte hüzünleniriz. Kura sırasında tanık olduğumuz bu göz yaşartıcı tablonun bizim için ne kadar değerli ve önemli olduğunu kelimelerle ifade etmek imkânsızdır” diye konuştu.

Hacca duyulan özlemin Hz. İbrahim’in bir duası olduğunu da hatırlatan Başkan Yardımcısı Keleş, şöyle devam etti:

“Hacca duyulan özlem bizlere ayrı bir sorumluluk yüklemektedir…”

Bu heyecan, bu sevinç, bu özlem çok değerlidir. Bunun değerli olması Allah nezdindeki değerinden dolayıdır. Bu sevgi ve özlem, Hz. İbrahim’in duasının bir neticesidir. Hz İbrahim, insanların kalbine bu sevgiyi düşürmesini niyaz etmiş Allah da bu duayı kabul etmiştir. İnsanların kalbi asırlardır oraya akmaya başlamıştır. Gidenin kalbi bir başka türlü akar, gitmeyenin özlemi çağlayan olur bir başka türlü akar. Bu heyecan, özlem bize ayrı bir sorumluluk yüklemektedir. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz.

“Kura sistemiyle hac heyecanı hep diri kalıyor ve gençlerde hacca gitme imkanı buluyor…”

Haccın özlemini yaşayan bütün kardeşlerimizin hacca gitmelerini gönülden arzu etmekteyiz. Ancak maalesef hac kontenjanı son derece sınırlıdır. İslam ülkelerinden bazıları bu yoğun talep karşısında sıra sistemi uyguluyorlar. Sıra sistemini uygulayacak olsak 50-60 yıl sonrasına sıra vermek zorunda kalacağız. Bunun ne anlama geldiğini değerlendiriyoruz. Kura sistemiyle heyecan hep diri kalıyor ve genç insanlar da hacca gitme imkanı buluyor.

“Hiç kimse kurada adı çıkmayan kardeşlerimize ‘hac size farzdır’ diyemez…”

Fıkhi açıdan meseleye baktığımız zaman, hiç kimse kurada çıkmayan kardeşlerimize “hac farzdır” diyemez. Allah onların niyetlerine göre muamele edecektir. Onlar o niyetleri taşıdıkları sürece sanki hacca gitmiş gibi bu ecre inşallah nail olacaklardır. Kuraya girip de ismi kurada çıkmama sebebiyle hacca gidemeyen kardeşlerimizi Allah sorumlu tutmayacaktır. Bunun yanında biz bir an önce kontenjan sayısının artmasını ve özlemle bekleyen kardeşlerimizin bir an önce gitmelerini arzuluyoruz.

“Hacca gidecek kardeşlerimiz, hayatlarında bir defa gidecekleri bu kutsal yolculuğu bir milada dönüştürmelidirler…”

Kurada çıkan kardeşlerimiz de bu kutsal yolculuğu bir milat kabul edip hac mektebine kaydolmalı ve hazırlığa başlamalıdırlar. Hayatlarında bir defa yapacakları bu yolculuğu milada dönüştürmeliler.

Diyanet’ten Mekke ve Medine için iki özel hizmet…

Diyanet İşleri Başkanlığı hac öncesi ve kutsal topraklarda hac esnasında kurslar düzenliyor. Kuran’ın indiği beldede Kur’an öğrenen binlerce kardeşimiz oldu. Başkanlığımız Medine için özel bir kitap hazırlattı. Hacı adaylarımız bu kitabı da okuyarak Medine’nin o aşkını heyecanını yaşamalılar. Bazı özlemler çok değerlidir. Hac özlemi de böyledir. Gidenlerin sevinci ve gidemeyenlerin özlemi de aynı derecede değerlidir. Çekilecek kuranın hayırlı olmasını diliyorum.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç de törende yaptığı konuşmada hac organizasyonunun her geçen gün geliştirilerek hacıadaylarının daha rahat ve huzurlu bir hac mevsimi yaşamaları için çalıştıklarını söyledi. Günenç, bu kutsal yolculukta asıl hedeflerinin ise manevi arınma ve dirilişi temin etmek olduğunu kaydetti.

Kâbe ve çevresinde devam eden genişletme çalışmalarına da değinen Günenç, bu nedenle 2013 yılında uygulamaya konulan %20’lik kontenjan kısıtlamasının 2014 yılında olduğu gibi bu yıl da devam edeceğini söyledi.

2015 yılında yeni hac müracaatı alınmadığını hatırlatan Günenç, şunları söyledi:

“2007 yılında kayıtlı olan ve 2014 yılına kadar da kesintisiz kayıt yenileten hacı adaylarına 2014 yılı kura sıra numarasına göre kesin kayıt hakkı verilmiştir. Ülkemize tanınan hac kontenjanından, görevliler ile 2007 yılından bekleyenler olmak üzere 43 bin 811 kişi düşüldükten sonra kalan 11 bin 588 kontenjan, 2008–2014 yılları arasında kayıt yenileten hacı adayları arasında kura çekilerek dağıtılacaktır. Kura çekiminde katsayı uygulaması yapılacak ve bu sayede hac kayıt sayısı fazla olanların kurada çıkma oranı da o nispette fazla olacaktır. 2015 yılı hac ücretleri "Dolar (USD)" bazında belirlenmiştir. Bu ücretlere 135 USD olan kurban ücreti de dâhil edilmiştir. Hacı adayları, hac konaklama türlerine göre belirtilen hac ücretinin tamamını peşin yatırabilecekleri gibi 3 taksit halinde de yatırabilecekler.”

Kura çekimi törenine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu üyeleri, Diyanet İşleri Başkanlığı üst düzey yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kura sonuçları akşam 20.00’dan itibaren http://hac.diyanet.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaralarıyla öğrenilebilecek.

 

Hac Kura Sonuçları

 

Hac kesin kayıtları ise, 16–27 Mart 2015 tarihleri arasında yapılacak.