2018 Hac Kesin Kayıtlarında Son Hafta

12 Şubat 2018 Pazartesi

Hac ibadeti için kutlu bir yolculuğa çıkacak olanlar; hacca gitmeye hak kazanıp da hala kesin kaydınızı yaptırmadıysanız elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Zira kayıtlar için son bir haftaya girildi. Peki 16 Şubat cuma günü sona erecek olan kayıt işlemi nasıl gerçekleşiyor ve nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte cevabı…

Kesin kayıt işlemlerin 16 Şubat cuma mesai bitimine kadar tamamlaması gerekiyor

Hac kur’alarının tamamlanmasının ardından 80 bin hacı adayı için kesin kayıt işlemleri devam ediyor. Hacca gitmeye hak kazanan fakat hala kayıt yaptırmayan hacı adayları için 5 Şubat’ta başlayan hac kesin kayıtları 16 Şubat cuma günü mesai bitimine kadar devam edecek.

En kutsal yolculuğa adım adım yaklaşan hacı adayları bağlı bulundukları il ve ilçe müftülüklerine giderek kesin kayıt işlemlerini yaptırmalarını gerekiyor. Ayrıca kesin kayıt hakkı elde edenler "2018 yılı kesin kayıt yaptırabilir" belgelerini internet üzerinden veya sistemde kayıtlı olan cep telefonuna sms'te belirtilen şifre ile "diyanet organizasyonu" veya "acenta organizasyonu" seçilerek belirlenen kontenjan oranları dahilinde alabilecekler.

Ardından hacı adayları bankalara konaklama türüne ait hac ücretini peşin olarak yatırarak kayıtlarını tamamlayacaklar. Belirlenen kayıt süresi içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 22 Şubat - 2 Mart'ta dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

İlk hac kafilesinin 17 Temmuz'da, son Hac kafilesinin 15 Ağustos'ta gideceği kutsal topraklardan dönüşlerse, 25 Ağustos-20 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.