3. İslamcı Dergiler Sempozyumu

25 Nisan 2018 Çarşamba

'İslamcı Dergiler Projesi' kapsamında düzenlenen "3. İslamcı Dergiler Sempozyumu İstanbul Üsküdar’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz Cuma günü Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kültür Merkezinde başlayan sempozyumda 3 gün boyunca katılımcılar İslami dergilerin serüvenini konuştu. 

Sempozyumda islami dergilerin tarih yolculuğu ve düşünce birikimi ele alındı

İslamcı Dergiler Projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi ile birlikte düzenlenen ."3. İslamcı Dergiler Sempozyumu sona erdi. Sempozyumda birçok üniversiteden gelen araştırmacılar sunumlarını gerçekleştirdi. Sempozyumda 1908’den günümüze islami dergilerin tarih yolculuğu ve düşünce birikimi de yeniden gün yüzüne çıktı. 

Sempozyumla birlikte 'İslamcı Dergiler Projesi' kapsamında dijital ortama aktarılan dergiler de idp.org.tr sitesinden okuyucuların erişimine açıldı. Projenin İslamcılıkla ilgili temel bir başvuru kaynağı olması hedefleniyor.

7 oturumda yaklaşık 30 un üzerinde bildirinin sunulduğu devam ediyor. 1980 sonrası Türkiye'de İslamcı dergilerin hatlarını değişimlerini yönelimlerini değerlendiren bir çerçeve içerisinde neticelendirmeyi ilk 2 sinde olduğu gibi bir kitap olarak yayınlamayı hedefliyoruz.

Proje 2018 yılı sonuna kadar devam edecek. Çalışmalar sayesinde İslamcılık düşüncesine ve üzerine yapılan tartışmalara yeni bir boyut kazandırılacak.