626 Yıllık Ecdad Yadigarı

10 Temmuz 2018 Salı

Şimdi sizleri hayranlık uyandıran bir ecdad yadigarı mabedi ziyaret için Bursa’ya götürüyoruz. İznik'teki Yeşil Cami, minaresindeki  turkuaz, mavi ve yeşil renkli 12 bin parça çinileriyle tanınıyor. Tarihi cami, tüm heybetiyle asırlara meydan okuyor.

İznik Yeşil Camii, minaresindeki 12 bin parça turkuaz, mavi ve yeşil çinilerle ilgi odağı

12 bin parça çinili, 626 yıllık abidevi minaresi, süslemesi ve kullanılan malzemenin özgünlüğüyle hayranlık uyandıran bir mabet, Yeşil Cami. Bursa'nın İznik ilçesinde, Osmanlı döneminin ilk vezirlerinden Çandarlı Halil Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan Yeşil Cami'nin minaresini yaklaşık 12 bin parça turkuaz, mavi ve yeşil renkli çiniler kaplıyor.

1378'de Çandarlı Halil Hayrettin Paşa'nın inşasını başlattığı ancak vefat etmesi nedeniyle oğlu Ali Paşa tarafından 1392'de tamamlanan Yeşil Cami, kitabesi, planı, üslubu, süslemeleri, kullanılan malzemenin kalitesiyle Osmanlı mimarisinin erken döneminde inşa edilen yapıların arasında özel bir yer tutuyor. Erken osmanlı mimarisinin örneklerinden olan 7 asırlık İznik Yeşil Cami, Osmanlı sanatının, Selçuklu minare geleneğinin en iyi örneklerinden birine sahip. İznik Yeşil Cami, erken Osmanlı döneminin tek kubbeli en görkemli camileri arasında yer alıyor.

Ata yadigarı eserler bakımından geniş bir zenginliği sahip olan Bursa’ya yolunuz düştüğünde, ziyaret duraklarınız arasına İznik Yeşil Camii’yi de almanızı öneriyoruz.