7. Dini Yayınlar Kongresi - Gençliğe Yönelik Dini Yayıncılık (20 Nisan)

25 Nisan 2019 Perşembe

7. Dini Yayınlar Kongresine katılan birbirinden değerli isimler, Diyanet TV mikrofonlarına kongrenin önemini vurguladı

Sahih dini bilgiyi gençlere en doğru kaynaklardan ulaştırmak için dini yayıncılık çok önemli. Bu alanda her geçen gün birbirinden değerli eserlere imza atan Diyanet İşleri Başkanlığı; yayınların niteliğini nasıl arttırabiliriz sorusuna 7. Dini Yayınlar Kongresi’nde cevap aradı. 

Kongreye katılan isimler geleceğin mimarı olan geçlere en doğru kaynakları hazırlamak için; kongrenin önemini vurguladı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Cenksu Üçer, “dini yayınlar kongrelerimiz bizim Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın dini yayın politikasını şekillendiren en önemli unsurlarımızdan birisi ve 7. Dini Yayınlar Kongresinde de gençliğin dikkate alınması, ne tür bir dini yayıncılık yapılacağını uzmanlarıyla konuşmak, beraber müzakere etmek, hatta gençleri de işin içine katarak bir çalışma yapmak hakikaten çok önemli.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Yabancı Dil ve Lehçelerde Yayınlar Daire Başkanı Lokman Arslan; “Gençlere yönelik yayınlar yeterli mi, gençlere yönelik yayınlar arasında dini yayınlar tutarlı, okunabilir durumda mı, sosyal araştırmalar ve bütün bunların dolayımında geliştirilebilecek yeni vizyon arayışlarıyla ilgili önemli bir toplantı.” dedi.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aliye Uslu Üstten “Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın bu kongresini önemli buluyorum, çünkü gençlik yayıncılığının artık belli bir noktaya getirilmesi gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü Öğrencisi Ayşen Bayrak Güngör, “Bu tip fikirsel tartışma ve paylaşım ortamlarının siyaset yapıcılar veya karar alıcılar açısından güzel sonuçlar ortaya koyacağını umuyoruz.” Dedi.

Sosyo-kültürel Stratejik Danışman Mehmet Doğan, “Gençlerimiz bugün sosyal medya üzerinde etkinse, sosyal medya alanında kitap yazıyorlarsa, kitap okuyorlarsa, bizim klasik yayınları okumuyorsa bununla ilgili müzakereler yapmamız gerekiyor.” dedi.

Ditib Yayınlar Sorumlusu Sami Alpan da edebi yayınların arttırılması gerektiği görüşünde.