7. Dini Yayınlar Kongresinde Özel Oturumlar Yapıldı

25 Nisan 2019 Perşembe

7.DİNİ YAYINLAR KONGRESİ

7. Dini Yayınlar Kongresinin üçüncü günü birbirinden değerli, zengin içerikli programlarla devam etti. Diyanet teşkilatı ve farklı birimlerin uzmanlarının katıldığı özel oturumlarda, gençlere yönelik dini yayıncılık konusunda görüş alışverişi, bilgi ve tecrübe paylaşımı yapıldı. 

Sahih ve doğru dini bilgiyi gençlere en doğru kaynaklardan aktarmak için dini yayıncılık alanında her geçen gün birbirinden kıymetli eserleri yayınlayan Diyanet İşleri Başkanlığı; yayınların niteliğini nasıl arttırabiliriz sorusuna 7. Dini Yayınlar Kongresi’nde cevap aradı. Kongreye katılan Uludağ üniversitesi ilahiyat fakültesi dekanı Prof. Dr. Bilal kemikli diyanet sadece dini yayıncılık konusunda değil bu ene mevlit haftasında gençlik konusunu gündeme aldım ve gençlikle ilgili neşriyat bir kısmım programlar yapmaya çabaladı” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcileri, yurt içinden ve yurt dışından uzmanlar, yazarlar, akademisyenler ve gençlerin katıldığı kongrede, gençliğe yönelik dini yayıncılık konusu işlenirken,  dini yayıncılık alanına dair görüş alışverişinde ve bilgi paylaşımında bulunuldu. 

Diyanet İşleri Başkanlığı başkanlık müşaviri Prof. Dr. Adnan Bülent Baloğlu da, Türkiye çok büyük bir genç nüfusa sahip bu genç nüfusun sadece maddi anlamda değil manevi anlamda da beslenmesi ve kalkınması diyanet işleri başkanlığın sahip olduğu görev tanımı içinde geldiğini belirtti. Baloğlu, “bu amaçla başkanlığımız gençlik yayınlarını9n muhtevası dili hitap kitlesi ve hitap tarzıyla alakalı bu konu daha önce çalışan araştırma yapan hocalarımızı uzmanlarımız bir araya getirerek kendisine yeni yollar yeni yöntemler belirleme çabası içine girmiştir” diye konuştu.

İstanbul ticaret üniversitesi iletişim fakültesi öğretim üyesi Mete Çamdereli ise “ Diyanet işleri başkanlığın misyonu çerçevesinde gerek burada yapılan kongreler gibi çalıştayları da artırarak bütüncül bir bakışı sağlamak ve sorunları çözecek önerileri çıkarabilmek. Bu çerçevede din adına ne varsa bütün platformlarda ve bütün görüşlerin bir rapor haline getirilmesi değil hayta tahkim edilebilmesi noktasında önem kazanan etkinlikler silsilesi olarak düşünmek zorundayız” şeklinde konuştu.