ABD’den Tepki Çeken Filistin Kararı

12 Eylül 2018 Çarşamba

Amerika Birleşik Devletleri, Filistinli liderlerin İsrail ile barış görüşmelerine yanaşmamalarını gerekçe göstererek Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Washington’daki ofisini kapatma kararı verdi. Karara, başta Türkiye olmak üzere Filistin ve bazı İslam ülkelerinden tepki geldi. Bu arada, Gazze ablukasını kırmak için denize açılan Filistinlilere İsrail askerleri gerçek mermiyle müdahale etti. 49 kişi yaralandı.

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Washıngton ofisinin kapatılmasına karar verdiler

Amerika Birleşik Devletleri, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Washington’daki ofisini kapatma kararı aldı. Kapatma gerekçesi ise Filistinli liderlerin İsrail ile barış görüşmelerine yanaşmamaları oldu. 

Açıklama ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’ten geldi. Nauert, Washington'daki ofisinin 10 Ekim'den önce kapatılacağını açıkladı. Karara Türkiye'den tepki gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da yazılı bir açıklamayla “Karar endişe vericidir ve abd'nin ortadoğu barış sürecinde tarafsız konumunu yitirdiğinin bir başka göstergesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Denize açılan Filistinliler ve aktivistlere İsrail askerleri gerçek mermiyle saldırdı 

Öte yandan İsrail'in ablukasıyla açık hava hapishanesine dönen Gazze'de Filistinliler ablukayı 7. kez kırma girişiminde bulundu. Deniz yoluyla gerçekleşen girişimde israil güçleri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Ellerinde türk bayrağı da bulunan yüzlerce Filistinlinin sahilden desteğiyle birlikte Filistinlinin içinde bulunduğu kayıklar İsrail’in deniz sınırına yaklaşınca İsrail’den gerçek mermi ile müdahale geldi. Biri gazeteci olmak üzere 49 kişi yaralandı.

İsrail'in 2006’dan beri uyguladığı ablukada inşaat malzemelerinin bölgeye girişine izin verilmediği için 100 bin insan evsiz. Gıda ve ilaç yardımının bile kısıtlı olarak sokulduğu, hatta bir kişinin günlük ihtiyacı olacak kadar kısıtlanmış miktarlara izin veriliyor. Gazze ablukasını kırma ulusal hareketi, 29 Mayıs'tan bu yana 6 defa denizden İsrail ablukasını kırmayı denemiş, ancak eylemleri İsrail güçlerinin müdahalesiyle sonuçlanmıştı.