Almanya’da Camilere Yönelik Artan Saldırılar

20 Mart 2018 Salı

Almanya’da camilere yönelik artan saldırılar dikkat çekerken, Müslümanlar Berlin’de kundaklanan Koca Sinan Camii’nde bir araya gelerek sokakta cuma nanazı kıldı. İnsanlara sağduyu ve provokasyonlara gelmeme çağrısı yapıldı. Alman hükümetinden de gerekli güvenlik önlemlerini almaları ve saldırganları cezalandırmaları istendi.

Müslümanlar Berlin’deki Koca Sinan Camii’nde Buluşup Saldırıları Kınadı

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Koca Sinan Camiii 11 Mart’ta Türk ve İslam karşıtı teröristlerce kundaklanarak kullanılamaz hale gelmişti.  Dayanışma ve birlik göstermek için “sen de seccadeni al da gel” sloganıyla bir kampanya düzenlendi ve müslümanlar cuma namazı için camiye davet edildi.

Caminin yanında toplanan yaklaşık bin kişi, soğuğa rağmen Cuma namazını açık havada kıldı. Cemaat arasında Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Üyesi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Başkanı Nevzat Aşıkoğlu da vardı. Koca Sinan Cami İmamı Bayram Türk, okuduğu hutbede, hiçbir insanın ırk, din, renk, cinsiyet, millet veya coğrafya sebebiyle kendisini üstün görme ve diğer insanları aşağılama hakkına sahip olmadığını belirtti. “Hazreti peygamber 'ırkçılık davasına kalkışan bizden değildir' buyurarak, ırkçılığın İslam tarafından kesinlikle reddedildiğini ifade etmiştir." dedi.

Son günlerde ibadethanelere yönelik saldırıların ciddi bir şekilde arttığına işaret edilerek, saldırıların müslümanları ciddi şekilde tedirgin ettiği vurgulandı.  Herkes sağ duyulu hareket etmeye çağrıldı. Müslümanların provokasyonlara karşı dikkatli olması istendi.Yeneroğlu, artan cami saldırılarının kamuoyunda "türk-kürt çatışması" olarak gösterilmesini eleştirdi;

"Biz ırkçılığın her türlüsünü ayaklarımızın altına alan bir medeniyetin çocuklarıyız. Alman toplumuna ne burada ne Türkiye'de bir Türk-Kürt çatışmasının olmadığını, tam tersi ortada terör sorunu olduğunu ve kürtlerle de beraber teröre karşı çıktığımızı ifade ediyoruz." 

Bu arada İslam karşıtlığına ilişkin alman siyasetinde de gerginlik yaşanıyor. Saldırganların yakalanması için ciddi şekilde ağırlığını koymamakla eleştirilen Berlin hükümetinden açıklama geldi; "Güvenlik önlemleri almak öncelikli olarak eyalet hükümetlerine bağlı. Federal hükümetin yapması gereken bu tür saldırılara sıfır tolerans gösterileceğidir. Bu aşağılık saldırıları kim yaparsa yapsın sert bir şekilde kınanmalıdır. Suçlular tespit edilmeli ve cezalandırılmalıdır." 

Merkel: Almanya’da 4 milyon müslüman yaşıyor, İslam Almanya'ya aittir

Almanya İçişleri, Bayındırlık ve Yurt Bakanı Horst Seehofer ise "İslam Almanya'ya ait değildir" şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama 4.kez başbakanlık koltuğuna oturan Angela Merkel’e soruldu. “Almanya'nın geçmişini Musevilik ve Hristiyanlık şekillendirdi. Bugün 4 milyon Müslüman almanya'da yaşıyor. Bu nedenle Müslümanlar ve doğal olarak İslam Almanya'ya aittir.”