Almanya'da Camilere Ziyaret

5 Ekim 2018 Cuma

Almanya’da dün, camilerin ziyaret edildiği açık kapı günüydü. Geleneksel hale gelen bu etkinlikte, gayri müslimler, camileri ziyaret ederek İslam kültürünü yakından tanıma fırsatı buluyor. Bu anlamda en çok ilgi gören cami, geçtiğimiz haftasonu açılan Ditib Köln Merkez Camii’ydi.

Ditib Köln Merkez Camii 'Açık Kapı Günü' etkinliğinde en çok ziyaret edilen cami oldu

Almanya genelindeki tüm camilerde her yıl 3 Ekim’de, geleneksel olarak “Açık Cami Günü” etkinlikleri düzenleniyor. Bu tarihte alman vatandaşlar ülkedeki camileri geziyor, Türk yetkililerden camilerimize dair bilgiler alıyor. Amaç, iki toplum arasında iletişim ve kültürleri tanıma yakınlığını sağlamak.

Açık cami gününde en çok ilgi gören camilerin başında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğmiiz cumartesi günü açılışını gerçekleştirdiği, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Köln Merkez Camii vardı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinliğe, Kuzey Ren Vestfalya  eyaleti uyum bakanı Joachim Stamp ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Genel Başkanı Nevzat Yaşar Aşıkoğlu da katıldı. 

Alman vatandaşların ilgiyle takip ettiği etkinliğin sonunda ise ziyaretçilere, 26 metre kubbe yüksekliğine sahip ve bin 250 kişi kapasiteli cami hakkında türk görevlilerce bilgi de verildi. Ditib Köln Merkez Camii, sadece bu günde değil açıldığı günden bu yana çok sayıda ziyaretçiyi misafir etti.