Amerika Diyanet Merkezi Açılıyor

1 Nisan 2016 Cuma

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, resmi açılışı önümüzdeki cumartesi günü yapılacak Amerika Diyanet Merkezi’nin ortaya çıkma sürecini anlattı. 2008 yılında bir hayalle çıkılan yolda şimdi Osmanlının mührünü Amerika Kıtasına taşıyan bir eserin inşa edildiğini söyledi. 

Washıngton yakınlarındaki Maryland eyaletinde inşa ettirilen Amerika Diyanet Merkezi, 2 Nisan cumartesi günü resmi törenle açılacak. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan merkezin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bir Hayalin Gerçeğe Dönüşme Hikayesini Anlattı

Ülkenin ilk Türk - İslam Merkezi olan yapı, daha resmi açılışı yapılmadan Amerika’daki müslümanların buluşma noktası haline geldi. O merkezin hikayesini Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez anlattı. 

" 2008 de buraya geldiğim zaman burası bir bataklıktı ve bataklığın üzerinde prefabrik çok garip bir mescit vardı. İçinde namaz kılan her müslüman da kendini garip hissediyordu. O gün buradaki kardeşlerimizle birlikte bir hayal kurduk. En büyük zorluk önce resmi izinleri almak idi. Resmi ruhsatlar yetmiyordu aynı zamanda bir referandumla burada oturan halkın rızasını almak gerekiyordu."

Tüm bu zorlukların üstesinden gelindi ve Amerika Diyanet Merkezi’nin yapımı tamamlandı. Osmanlı medeniyetinin izleri bambaşka bir kıtaya taşınmış oldu. 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Bu Eser Susan Vaiz Olacak

" Bu eser taşlarıyla birer susan vaiz olarak konuşacak. İslamofobik nefrete buranın her taşı susarak konuşacak. Diyecek ki kalbinizdeki nefreti söküp atın ben öyle bir medeniyete mensubum ki bu medeniyet iyilik üretir sadece güzellik üretir. Bunun dışında kötülük üreten şeyler bu medeniyete ait değildir. "