Ankara’da Güvenlik Toplantısı

8 Ağustos 2016 Pazartesi

Haftasonu Ankara’da bir güvenlik zirvesi yapıldı. Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarının da katıldığı toplantıya Başbakan Yıldırım başkanlık etti. Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri Adalet bakanlığı, FETÖ elebaşının iadesiyle ilgili görüşme yapmak üzere Türkiye’ye bir heyet göndereceğini açıkladı. 

Başbakan Yıldırım’ın Başkanlık Ettiği Toplantı 3 Saat Sürdü

Başkent’te sabah saatlerinde gözler Çankaya Köşkü’ne çevrildi. Zira, Binali Yıldırım başkanlığında bir güvenlik toplantısı gerçekleştirildi. Başbakan’ın yanısıra, toplantıya, Adalet, İçişleri, Dışişleri ve Mlli Savunma Bakanlarıyla Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Mit Müsteşarı Hakan Fidan, Emniyet Genel müdürü Celalettin Lekesiz katıldı.15 temmuz sürecinin en önemli gündem başlıklarından biri olduğu düşünülen basına kapalı toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. 

ABD Adalet Bakanlığı, Gelecek Hafta Türkiye’ye Bir Heyet Gönderecek

Bu arada, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi konusunda Amerika Birleşik Devletleri bir adım attı. Amerikan Adalet bakanlığı, Türkiye’nin konuyla ilgili başvurularına karşılık bir mektup göndererek, iki ülke arasında heyetlerarası görüşme yapılması teklifinde bulundu. Bu görüşmelerin nerede olacağına yönelik yazışmalar gerçekleştirildi.

Nihayetinde öncelikle ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir uzman heyetinin gelecek hafta Türkiye’ye gelerek Gülen’in iadesine ilişkin görüşmeler yürütmesine karar verildi. Amerikan heyetin Türkiye’deki görüşmelerinin ardından bir Türk heyet ABD’ye gidecek. 

 

 

 

1.üst:ankara’da güvenlik toplantısı 

Alt: başbakan yıldırım’ın başkanlık ettiği toplantı 3 saat sürdü

2.üst: fetö elebaşının iadesi 

Alt: abd adalet bakanlığı, gelecek hafta türkiye’ye bir heyet gönderecek