“Anne Babanın Eğitim Üslubu ve Tekniği Nasıl Olmalıdır?”

17 Haziran 2022 Cuma
“Anne Babanın Eğitim Üslubu ve Tekniği Nasıl Olmalıdır?”

“Anne Babanın Eğitim Üslubu ve Tekniği Nasıl Olmalıdır?”

Diyanet TV'de ekranlara gelen “Esma'dan İnsana” programında Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı tarafından “Rabbimizin es-Semî ve el-Basîr olduğu tasavvuru ve bilincinin inşasında anne-babanın eğitim üslubu ve tekniği nasıl olmaldır?” sorusuna cevap verildi.

“Çocuklara çok küçük yaşlardan itibaren korkutucu bir dille değil. Teşvik edici ve ümit verici, güven aşılayıcı bir dille Allah'ın onu gördüğü ve duyduğu anlatılmalıdır.” diyen Martı, şu ifadelere yer verdi:

“Çocukların esma-ü hüsna ile tanışması, 4-6 yaş arasında oluyor. ‘Dış disiplin’ dediğimiz dışarıdan eğer yönetilmiyorsa kontrolü kaybeden çocuk tipi çok tehlikeli. Anne babaların olduğu yerde doğru davranan; onlar olmadığı zaman; kontrolünü kaybeden dolayısıyla iç kontrolünü geliştirememiş çocuklar yetiştirmek korkusu ebeveynlerde olabilir. Bu da haklı bir korkudur. Siz, çocuğu sadece dışarıdan disipline etmeye çalışır ve 'Gözüm üzerinde!' modunda her an yaptıklarının hesabını kesmeye hazırım şeklinde 'parmak sallarsanız' çocuk; siz olmadığınız zaman kendi kendini kontrol etme ve iç disiplini gelişmediği için sorumluluk sende demediğiniz için ben görmesem de sen en iyi ve doğruyu yaparsın demediğiniz için hata eder. Öyle gençler var ki üniversitede dağılıyor. Çünkü lise hayatı boyunca evden çıkmıyor; anne ve babanın, öğretmen ve müdürün gözetimi devamlı üzerinde. O süreçte de çocuğa 'Allah ile baş başasın. O’ seni görüyor. En iyisi ve en doğrusunu yapmanı bekliyor. Mutlaka iyi yaptığında seni ödüllendirecek. Hata yaparsan da bunun hem dünya hem ahiretin için kötü sonuçları olacaktır. Buna yine sen katlanacaksın. Sorumluluk sende.' demedikleri için çocuk; üniversite hayatına geldiğinde anne babadan ayrılıp, evden çıkıp; müdür ve öğretmen kontrolünden çıkıp; kendini kontrol edemediği için sınırlara uyamayarak ciddi hatalarda bulunabiliyor. Onun için burada çocuklara çok küçük yaşlardan itibaren ‘korkutucu bir dil’ ile değil. Teşvik edici ve ümit verici, güven aşılayıcı bir dille Allah'ın onu gördüğü ve duyduğu anlatılmalıdır.”   

“Esmadan İnsana” her Cuma saat 19.30'da Diyanet TV'de...