Arakan'da Ramazan Yardımları

7 Haziran 2018 Perşembe

Ramazan ayında da Arakanlı kardeşlerimizi unutmadık. Türkiye’nin yardım eli, onların üzerinden bir an bile çekilmiyor. Bangladeş’e sığınan 700 bini aşkın Arakanlı Müslüman Ramazanın sevincini yaşayamasa da, başta Türkiye olmak üzere bazı islam ülkelerinin kendilerini sahipsiz bırakma-masıyla teselli buluyor.

Minicik bedenler aileleriyle birlikte bangladeşe kaçmaya çalışırken batan teknelerde can vermiş, Myanmarda yüzyılın dramlarından biri yaşanmıştı. Myanmar’da ordu ve fanatik budistlerin saldırılarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı müslümanların durumu belirsizliğini koruyor. 700 bini aşkın Arakanlı Müslüman zor şartlarda Bangladeşteki kamplarda yaşama tutunmaya çalışıyor.

Bangladeş’teki kamplarda yaşayan arakanlılar ramazan yardımlarıyla teselli buluyor

Türkiye Arakanlı kardeşlerimizin feryadını her fırsatta dünyaya haykırıyor. Topraklarına dönmek isteyen arakanlılar için henüz çözüm bulunmuş değil. Ramazana yoksulluk ve sefalet içinde giren arakanlılar için Türkiye Diyanet Vakfı'nın yanısıra resmi ve sivil yardım kuruluşları yoğun çalışmalar yapıyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arakanlı Müslümanlara uzattığı yardım elini Ramazan ayında da sürdürüyor. Türkiye, yaklaşık 30 bin kişiye tekabül eden 5 bin aileye toplam 10 bin paket gıda ve hijyen malzemesi ulaştırmayı planladı. Yardımların büyük bölümü dağıtıldı. Arakanlı Müslümanların iftarlarını sıcak yemekle açması için her gün ortalama 25 bin kişiye sıcak yemek dağıtımı yapılıyor.

Yardımeli derneği, Bangladeş'in farklı bölgeleriyle Arakan'daki mülteci kamplarında her gün iftar sofraları kurarak, Müslümanların yüzünü güldürüyor. İçerisinde, bir ay yetecek gıda ve temizlik malzemeleri bulunan paketler ve kumanyalat dağıtılıtor. Dernek, farklı mülteci kamplarında 50 bin kişilik iftar, ailelere gıda ve temizlik malzemesi, 5 bin koli kumanya ve  yetimler külliyesi'nde her gün 4 bin kişilik iftar, 400 kardeş aileye ve yetime ise nakit yardımı yapmaya programına aldı ve bu dağıtımlar sürüyor.

İnsan hak ve hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı yani İHH'da Myanmar'da hayatlarını sürdüren müslümanlara yardım ulaştırmayı sürdürüyor. Vakıf  Myanmar'ın 10 bölgesinde 71 bin 125 kişiye gıda paketi ulaştırdı. 12 bin 200 aileye de iftar verdi. Sadakataşı Derneği ise 135 bambu konutu ailelere teslim etti ramazandan önce. Derneğin inşa ettiği 4. Okulun açılışı yapıldı, iki okulun daha temeli atıldı. Ramazan’da 1700 Arakanlı Müslüman aileye gıda desteği verildi.

 

 

Bangladeş’teki kamplarda yaşayan arakanlılar ramazan yardımlarıyla teselli buluyor