Arakanlıların Kampında Yangın

5 Mayıs 2016 Perşembe

Müslümanların zorluklarla yaşadığı iki ayrı noktadan iki haber aktaracağız… Myanmar yönetiminin baskısından kaçıp mülteci kamplarında yaşamak zorunda kalan arakan müslümanlarının barınaklarında yangın çıktı. Bangladeş’te ise cemaati islam liderlerinden Rahman Nizamı için verilen idam kararı onandı. 

Kamptaki Barakalardan 56’sı Kül Oldu

Kendi ülkelerinde mülteci durumuna düşmüş olan Arakan müslümanlarının sığındığı kampta yangın çıktı. 1 buçuk saat süren yangında 56 barınak kullanılamaz hale geldi. Olayda yaralanan olmadı. 

Kampın ırkçı budistler tarafından kundaklandığı iddia edildi. 

10 bin Rohingyalı, budistlerin saldırıları yüzünden 4 yıldır derme çatma barakalarda yaşam mücadelesi veriyor.

Myanmarlı yetkililer ise Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkelerindeki temsilcisinden, Rohingyalı yani Arakan müslümanı tabirini kullanmaması talebinde bulundu. Arakanlı müslüman ifadesine karşı çıkan budist rahipler, bir kaç gün amerikan elçiliğinin önünde protesto gösterisi düzenledi. 

Arakanlı mültecilerin bir kısmına ev sahipliği yapan Bangladeş’te de cemaat-i islami partisinin liderlerine yönelik idam kararları sürüyor. 

Cemaat-i İslami Üyesi Rahman Nizami İçin Verilen İdam Kararı Onandı

Abdulkadir Molla ve Muhammed Kamaruzaman’dan sonra, bakanlık da yapmış olan 72 yaşındaki Mevlana Rahman Nizami’ye verilen idam hükmü de onandı…