Arap Birliği İran'ı Uyardı

11 Ocak 2016 Pazartesi

Arap Birliği Suudi Arabistan-İran gerginliğini ele almak üzere toplandı. Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Arap Birliği Konseyi toplantısında, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El-Cübeyr, arap ülkelerinin içişlerine karışan İran'a kararlılık ve ciddiyetle karşı koyacaklarını belirtti.

Şii din adamlarının idamı ile gerginleşen Suudi Arabistan-İran ilişkileri sonrası Arap Birliği Konseyi, dışişleri bakanları düzeyinde toplandı. Mısır'ın başkenti Kahire'de olağanüstü gündemle toplanan Arap Birliği Dışişleri Bakanları İran'ı, diğer ortadoğu ülkelerinin içişlerine karışmakla ve bölgede istikrara zarar vermekle suçladı.

Diplomatik Temsilciliklere Saldırılar Nedeniyle İran’ın Kınanmasını Kararlaştırdı

Toplantı, Suudi Arabistan’ın talebi üzerine Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayid başkanlığında düzenlendi. Olağanüstü toplantı sonrasında bir sonuç bildirgesi yayınlandı. İran destekli Hizbullah'ın güçlü olduğu Lübnan hariç tüm ülkelerin destek verdiği bildirgeyle Suudi Arabistan’ın İran'daki iki diplomatik temsilciliğine yönelik saldırılardan dolayı İran’ın kınanmasını kararlaştırıldı.

Toplantıda İran’a yönelik mezhepçilik suçlaması da bir kez daha yinelendi. Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed El Nahyan toplantı sırasında yaptığı açıklamada, "İran, bölgede kontrolü ele almak için mezhepçiliği kışkırtmaktan çekinmiyor" dedi.

Suudi Arabistan’da 2 ocak’ta aralarında 2 şii din adamının da bulunduğu 47 kişinin idam edilmesi başta İran olmak üzere birçok ülkede protesto edilmişti. Suudi Arabistan, diplomatik temsilciliklerine saldırılardan sonra İran'la diplomatik ilişkilerini kesmiş, İran'ın buna yanıtı ise Riyad'la tüm ticari ilişkileri de kesmek ve İranlıların umre ziyaretlerini yasaklamak olmuştu.