Asya’nın Mavi İncisi İbadete Açıldı

20 Nisan 2015 Pazartesi

Türkiye ile Kazakistan arasındaki dostluğun nişanesi olarak gösterilen Hoca Ahmet Yesevi Camii ibadete açıldı. Asya’nın mavi incisi olarak anılan muhteşem yapının açılışına iki cumhurbaşkanı katıldı. Türkiye Diyanet Vakfı 2. Başkanı Mazhar Bilgin, Orta Asya’daki Müslümanlara yönelik hizmetlerin süreceğini söyledi.

 

 

 
Türkiye Diyanet Vakfının Kazakistan’a armağan ettiği Hoca Ahmet Yesevi Camii ve Külliyesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in de katıldığı törenle, dualarla ibadete açıldı. Ardından ilk cuma namazı için saf tutuldu. 
Kazakistan’ın Türkistan şehrine inşa edilen cami,Anadolu’nun Müslümanlaşmasında da büyük rolü bulunan Hoca Ahmet Yesevi’nintürbesinin çok yakınındaki bir alana inşa edildi.Türkiye-Kazakistan arasındaki dostluğun bir nişanesi olarak görülen yapının inşasında Orta Asya’daki cami ve kubbe mimarisine sadık kalındı. Cami, Taç Mahal’den, Afganistan’dan, İran’dan, Semerkand, Buhara veSelçuklu’dan özellikler yansıtan bir mimariyle inşa edildi. Caminin bölgedeki tarihi yapılarla da uyum içinde olması sağlandı. Binaların 2.200 metrekareye yerleştirildiği, çevre düzenlemesiyle 20 bin metrekarelik bir alana sahip yapının tüm finansmanı Türkiye Diyanet Vakfı tarafından karşılandı.
 
Türkiye Diyanet Vakfı Kazakistan’a bir cami daha hediye edecek. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Yerleşkesinin yanıbaşına öğrencilerin ibadet edebilecekleri bir Kampüs Camii inşa edilecek. Vakıf bu cami için de 3 milyon dolarlık bir bütçe ayıracak. 
 
TDV’ninOrta Asya’daki Müslümanlara yönelik hizmetleri bunlarla da sınırlı değil. Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyet 2. Başkanı Mazhar Bilgin, gönül coğrafyamızdaki Müslümanlara yönelik eğitim hizmetlerine de büyük önem verdiklerini belirtti.