Avrasya İslam Şurası’na Doğru

10 Ekim 2016 Pazartesi
Avrasya İslam Şurası’na Doğru

Diyanet İşleri Başkanlığı, dini istismar eden yapılanmaların İslam alemine ne kadar büyük zarar verdiğini anlatacak. 11-14 Ekim’de gerçekleştirilecek Avrasya İslam şurası’nda “Küresel Bir Tehdit Olan Fetö Hareketi” ele alınacak. 

11 Ekim’de Başlayacak Şura’nın Ana Konusu Din İstismarıyla Mücadele

Diyanet İşleri Başkanlığı büyük bir uluslararası organizasyona daha imza atacak; avrupa ve asya’daki müslüman toplum temsilcilerini İstanbul’da biraraya getirecek. Bu yıl dokuzuncu kez gerçekleştirilecek Avrasya İslam Şurasına Rusya, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Bosna Hersek, Mısır ve Hindistan’ın da aralarında bulunduğu 33 ülkeden temsilci katılacak.

Şurada ele alınacak ana konu ise din istismarına karşı birlik ve dayanışma. Avrasya Şurasıyla ilgili ilk açıklamayı Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, geçtiğimiz ay Mekke’de yapmış; 15 Temmuz’da Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı büyük ihaneti ve fetullahçı yapılanmayla ilgili gerçekleri islam dünyasına anlatacaklarını ifade etmişti.

Bu kapsamda Avrasya İslam şurasında, “Küresel Bir Tehdit Olarak Fetö Hareketinin Avrasya Yansımaları” başlığıyla bir oturum gerçekleştirilecek. Açılışının Dolmabahçe Sarayı’nda yapılması planlanan şura 11 Ekim salı günü başlayacak. Daeş terör örgütünün de gündeme geleceği toplantıların ardından sonuç bildirgesi 14 ekim günü okunacak.