Ayasofya Her Gece Evlerimize Konuk Oluyor

8 Haziran 2016 Çarşamba

Diyanet TV bu Ramazanda, bereket vakti olan sahurda, çok önemli bir mekandan canlı yayın yapıyor… Ulu mabed Ayasofya’nın kapıları her gece izleyiciler için açılıyor. Ayasofya, Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle, Ramazan sohbetleriyle süslü bir yayına ev sahipliği yapıyor. Bu arada, Ayasofya’daki bu tarihi anları yakından takip eden avrupa basınına, Diyanet TV’in yayını Yunanistan’da yankı uyandırdı.  

Tarihi emanet, ulu mabed Ayasofya, Ramazan’da Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle yankılanıyor… 

Trt Diyanet’in sahur programı “Bereket Vakti Ayasofya”, bu büyük mabedde gerçekleştiriliyor… 

"Bir köşesinde Akşemseddinlerin irfan halkaları kurduğu mabeddir. Bir köşesinde Ali Kuşçuların astronomi dersleri verdiği bir mabeddir…"

Gece saat 02’de başlayan programda, Ramazanın ruhuna uygun sohbetler ve Ayasofya’nın tanıtıldığı bölümler de yer alıyor.

"Fatih Atının üstünde Ayasofya’nın önüne gelince atından indi, büyük bir saygı ve tevazuyla içeri girdi, yerden bir avuç toprak alıp Allah’a şükretmek maksadıyla başına serpti."

Diyanet TV’in Ulu Mabedde Yaptığı Yayın Avrupa’da Yankı Buldu

Diyanet televizyonu’nun sembolik manası büyük bu programını Avrupa basını yakından takip ediyor. Uluslararası ajansların haberine göre, Yunanistan Dışişleri Bakanlığına yakın kaynaklar, “Türk devlet televizyon kanalı TRT’nin program yaparak hergün Ayasofya’da Kur’an okunacağı yönündeki açıklaması, başka bir dönemden gelen bir açıklamaya benziyor.” denildi.

Yunanistan’da muhalefetteki yeni demokrasi ve nehir partileri de, açıklamalarında, Ayasofya’daki yayının kışkırtıcı ve ortodokslar için saygısızca olduğunu iddia etti.