Azize Teyzenin Okuma Aşkı

29 Mart 2018 Perşembe

Azize Doğru Eriten o, Mardinli, 61 yaşında bir teyzemiz. Hikayesini buraya taşımamızın nedeni, “okuma” daha doğrusu “okullu olma” aşkı. Bu yıl inşallah üniversiteden mezun olacak.

61 yaşındaki Azize Doğru Eriten, tek dersini verip üniversite mezunu olacak

Azmetti, emek verdi, sabretti ve 61 yaşında üniversiteden mezun olma aşamasına geldi; “Çok istiyordum okumayı "Küçükken beni okutmadılar. bizim zamanımızda kız çocukları okutulmuyordu. İçimde kaldı okumak. Çocuklarımı üniversiteye gönderirken ben de onlara özendim. Orta ve lise diplomamı dışarıdan okuyarak aldım."

Mardin’de yaşayan Azize teyzemiz, ailesinin çeşitli gerekçelerle okutmadığı binlerce kadından biri. O aynısını yapmadı, fedakarlıkla okutttuğu çocuklarının doktor, öğretmen ve mühendis olmalarını sağladı. kendisi de onlara özenerek,  pek de alışık olmadığımız bir karar verdi. Üniversitede okumak için kolları sıvadı."İçimde üniversite okuma hevesi kaldı. uğraştım bulmaca çözdüm kitap çok okuyorum o yüzde üniveristeyi nasıl kazandınız derseniz ben sözle olarak çünkü bu kelimenin baya yararı oldu çok şükür kazandım. çok emek verdim ve çok çalıştım. İş yoğunluğundan bir dersim kaldı inaşallah onu da vereceğim.”

Eşinin desteğiyle ortaokul ve lise eğitimini dışarıdan tamamlayan Azize Doğru Eriten, Açıköğretim Fakültesi Ev İdaresi bölümünden mezun olmaya hazırlanıyor. Son sınıftan kalan tek dersini vermek için çalışıyor. en büyük destekçisi eşi Mustafa Amca; "Erkek çoğun okuma hakkı bir ise kızların ikidir. Bunun için de 3 kızımızı okuttuk. 3'ü de üniversite mezunu. Eşimde ilkokulu bitirdi ortaokul lise bitti üniversitede ev idaresi bölümünü kazandı inşallah o da bitecek”

Azize teyze aynı zamanda belediyenin el sanatları kursunda usta öğreticilik yapıyor. “Biz ona bakarak ona özenerek elimizden geldiğince bizde onun gibi olmak istiyor, onunla gurur duyuyoruz. hem annemiz hem de hocamızdır.