Başkan Görmez İmam ve Hatipler Konferansında Konuştu

2 Mayıs 2016 Pazartesi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "İmam ve Hatiplerin Aşırılık, Radikalizm ve Terörle Mücadeledeki Rolü" başlıklı konferansta konuştu. Konferansın kapanış oturumuna katılan başkan Görmez, islamiyetin terörle anılmasının mahcup edici olduğunu belirterek, "Hangi İslam fıkhında Ankara'da, İstanbul'da, Suruç'ta, Paris ve Brüksel'de insanların öldürülmeleri masum gözükebilir." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez haftasonu istanbul’da katıldığı 1.Uluslararası İmam ve Hatipler Konferansı’nda konuştu. "imam ve hatiplerin aşırılık, radikalizm ve terörle mücadeledeki rolü" başlıklı konferans’ın kapanış oturumuna katılan Görmez, islam’ın adının terör ve şiddetle anılmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi; 

"İslam barışa, imana, emniyete ve güvenliğe davet eder. Allah doğru davranışı ve herkese karşı merhametli olmayı emreder. Müslüman toplumlar barışçıl toplumlar olması gerekir. İslamiyetin terörle anılması mahcup edicidir. İslam alimleri bunu kabul etmemelidirler. Terör olaylarında masum insanlar ölüyor. Hangi İslam fıkhında Ankara'da, İstanbul'da, Suruç'ta, Paris ve Brüksel'de insanların öldürülmeleri masum gözükebilir? Bu örgütler İslam düşmanlarına hizmet etmektedirler." 

İslam toplumlarının güven ve barışı nasıl elde edebileceği üzerinde durması gerektiğini dile getiren Görmez, islamofobiye de atıfta bulundu; 

"Toplumların fikir özgürlüğü ve güvenliğini kaybetmesi halinde büyük problemler yaşanır. Çünkü düşünce güvenliği her tür güvenliğin esasıdır. Müslümanlar bugün suç işlemeyle itham ediliyor, düşünce terörüyle insanların müslümanlara karşı korkutulmaya çalışıyor. Halbuki İslamın gayesi barışı sağlamak, İslamın temeli ise özgürlüktür."