Batı Şeria’da Filistinlilerin Evleri Yıkılıyor

5 Ekim 2015 Pazartesi
Batı Şeria’da Filistinlilerin Evleri Yıkılıyor

Müslümanların tapulu evleri zorla ellerinden alınıyor, dava açabilmek için yüksek meblağlar ödemeleri gerekiyor. Bir yandan da kutsal mekanlarını korumak için yaptıkları her protesto suç kabul ediliyor, namaz kılacakları yerlere dahi karışılıyor.

Batı Şeria Bölgesinde Yaşayan Müslümanların Baskılara Karşı Verdikleri Mücadele Devam Ediyor

Batı Şeria’nın Brugin beldesinde 200 filistinli aile yaşıyor. İsrail ise tapulu evleri, ruhsatsız oldukları gerekçesiyle yıkmak için belde sakinlerine tebligatlar yolluyor; tarım arazilerini ekip biçmelerine izin vermiyor. Yahudi yerleşimcilerin konutlarının büyük bir hızla yayıldığı Batı Şeria’da, sadece müslümanların evleri değil tarihi eserlerde israil’in yıkım tehdidi altında.
 
Ramallah kentinde ise bir grup yahudi yerleşimcinin filistinlilere ait bir aracı ateşe verdiği belirtildi. Bir evin duvarlarına "intikam" anlamında ibranice ırkçı sloganlar yazıldı. filistinliler bu saldırılar karşısında hem evlerini korumaya, hem baskılara karşı ayakta durmaya çalışırken, bir yandan da Mescid-i Aksa’daki İsrail işgalini protesto ediyor…
 

Geçtiğimiz Cuma Günü 40 Yaş Altı Müslüman Erkekler Aksa’ya Cuma Namazı İçin Sokulmadı

Aynı gün, israil polisinin koruması altında 357 yahudi yerleşimci Mescid-i Aksa'nın avlusuna girerek, şimdiye kadarki en kalabalık ihlali geçekleştirdi. İsrail’in bu ihlallerini protesto amacıyla Filistin’de protestolar yapıldı. Batı Şeria sokaklarındaki gösteride polisin attığı gaz bombaları nedeniyle bazı filistinliler boğulma tehlikesi geçirdi, 2 kişi yaralandı.
 
Bu arada, İsrail ordusunun, Batı Şeria’da asker ve ağır silah sayısını arttırmayı planladığı belirtiliyor. Buna gerekçe olarak ise geçtiğimiz gün iki israil vatandaşının öldürülmesi gösteriliyor.