Belçika'da Helal Kesim Yasağı

17 Ocak 2019 Perşembe

Belçika'nın Flaman bölgesinde helal kesim yasağının yılbaşında yürürlüğe girmesinin ardından, ülkedeki Müslüman ve Musevi toplumun tepkisi sürüyor. Belçika nüfusunun yaklaşık yüzde 6'sını oluşturan Müslüman ve Museviler, yasağın dini özgürlüklerini kısıtladığını belirterek, uygulamadan geri dönülmesini istiyor.

Belçika’daki Müslümanlar ve Museviler helal kesim yasağının kaldırılmasını istiyor

Belçika’da Müslüman ve Musevi toplumları flaman bölgesinde helal kesim yasağı nedeniyle ayağa kalktı. Hayvanların şoklanmadan ve uyutulmadan kesilmesini yasaklayan kararın ardından müslüman toplum temsilcileri karara tepki gösterdi. 

Müslümanların "helal", musevilerin ise "koşer" olarak adlandırdığı kesime göre hayvanların kesilmeden önce sağlığı ve bilincinin yerinde olması gerekiyor. Kesimden önce hayvanların şoklanması ise buna mani olarak, Müslüman ve Musevi toplumların tükettiği helal ve koşer ürünlerin elde edilmesini engelliyor. Aşırı sağcı kesimler ve hayvan hakları savunucularından oluşan yasak taraftarları ise şoklanmadan ya da uyutulmadan kesilen hayvanın acı çektiğini ve haklarının ihlal edildiğini öne sürüyor. 

"Helal kimse alakalı Müslümanların bugüne kadar bir sorunu yoktu biz bundan sonrada omaması gerektiğini dülşnüüyoruz insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyoruz bizim burada yaşayan müslümanların rahat olması demek burdaki insanlarında huzuruna etki edecek demektir. Dolayısyla kardeşane dostça arkadaşça birlikte yaşaöaın yollarını bulmamaız lazım bunun da yolunun yasaklardan geçmeyeceğini düşnüyorum."

"Kararın insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyoruz. Kardeşçe ve bir arada yaşamanın yollarını bulmamız lazım. Bunun yolu da yasaklardan geçmiyor."

Avrupa'da 1933'te Adolf Hitler'in Almanya'da şoklanmadan hayvan kesimini yasaklamasıyla yoğun olarak gündeme gelen uygulama, halihazırda İsveç, İsviçre, Norveç, İzlanda, Danimarka ve Slovenya'da da uygulanıyor. 

Karar ülkedeki Musevileri de rahatsız etti. Brüksel bölgesinde Haham Shimon Lasker, dini özgürlüklerinin kısıtlanmasını kabul edemeyiz. Bu durum ikinci dünya savaşı'ndan kalan kötü hatıraların tekrar canlandığı havası veriyor” dedi. Tartışmanın kurban bayramı döneminde daha da yükselmesi bekleniyor.