'Bereket Vakti'nde 'Yunus Emre ve İlahi Aşk' konuşuldu...

23 Nisan 2021 Cuma
'Bereket Vakti'nde 'Yunus Emre ve İlahi Aşk' konuşuldu...

"Bereket Vakti"nde "Yunus Emre ve İlahi Aşk" konuşuldu...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Bereket Vakti" programında birbirinden değerli konuklar ve sohbetlerle sahurun bereketi evlere taşınıyor. 

Ramazan ayının huzurunu, bereketini ve güzelliklerini izleyiciyle buluşturan "Bereket Vakti" programı, ramazan ayı boyunca her gece Diyanet TV'den canlı yayınla ekranlara geliyor.

Diyanet TV'nin sahur programı  "Bereket Vakti"nde "Yunus Emre ve İlahi Aşk" konu başlığı ele alındı. Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş ve Prof. Dr. Mustafa Kara'nın konuk olduğu programda, Yunus Emre'nin hayatı ve eserleri anlatıldı.

"Yunus Emre, İslam'ın sabır, kanaat, hoşgörü cömertlik, iyilik ve fazilet değerlerini benimsemeye yönelik öğütleri ile insanlara yol gösterici olmuştur." diyen Karataş, şöyle devam etti:

"Yunus Emre kırk yıl odun taşımıştır. Kırk yıl boyunca bir tane eğri odun yoktur içlerinde.  Bunu bir sembol olarak görüyor ve buradan şu sonucu çıkarıyorum. Yunus Emre kırk yıl şiir söyledi. Kırk yıl doğru söz taşıdı. O, doğru sözlerin içinde bir tanecik eğri yok. Divanı okuduğunuz zaman görüyorsunuz ki Yunus Emre; şeriat, tarikat, hakikat ve maarifet kapılarında beslenmiş. Yunus Emre'nin şiirleri sadece talim değildir. Hakikatten beslenen tarafı da vardır."

2021 yılının UNESCO tarafından "Yunus Emre ve Türkçe" yılı ilan edilmesine değinen Prof. Dr. Turan Karataş şu ifadeleri kullandı:

"Yunus Emre, kendisinden vazgeçemeyeceğimiz bir kaynaktır. Yunus Emre Türk şairlerinin piridir. Anadolu'da sesi ahengi yerinde Türkçe şiiri başlatan Yunus Emre'dir. Öyle bir kaynaktır ki; dağ yücelerinden doğmuş, geniş ovalara akmıştır.  Hala şiir söyleyip de Yunus Emre'den beslenmeyen kalem yok gibidir. Yunus Emre,  yaşadığı yüzyıldan bugüne her insanın kalbinde taht kurmayı başarmıştır. Anadolu'nun manevi mimarlarından Yunus Emre, gönül mektebinin kurucusu ve adeta  bir ruh doktorudur." 

Mesajlarının, çağlar ötesine ulaşmasını sağlayan sebeplerden birinin Yunus Emre'ye Allah'ın lutfettiği kabiliyet olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mustafa Kara, şöyle devam etti:

"İki tane ana konu var. Bunlardan biri kesbidir diğeri vehbidir. İlahi bir mevhibe tabii ki vardır. Allah'ın lutfettiği bir kabiliyet, bir güzellik, derinlik kesinlikle vardır. Yunus Emre'nin bir derdi var. O derdin etrafında ve peşinde duruyor. Yunus Emre, bir Resullulah aşığını bulduğu zaman o kişiden alacağını alıyor. O aldıklarını, vehbi olan güzelliklerle bir araya  getiriyor. Kesb, dediğimiz ise Yunus'un okuması, yazması, düşünmesidir."

"Bereket Vakti" ramazan ayı boyunca her gün saat 02.30'da Diyanet TV'de...