Beşgen Cami'nin Özel Anlamı

18 Nisan 2018 Çarşamba
Beşgen Cami'nin Özel Anlamı

Malatya'nın Darende ilçesinde 1960 yılında yaptırılan bir cami var. Beşgen olarak inşa edilen 6 köşeli caminin bu ilginç mimarisinin özel anlamları var. 

Malatya’daki Abdurrahman Erzincani Camii, sıradışı mimarisiyle Türkiye’de bir ilk

Cami ile ilgili Abdurrahman Erzincani Camii İmam Hatibi Vedat Burç bilgi verdi; “Camimiz 1960 yılında türkiye’nin ilk modern islam mimarisini taşımaktadır. Yüzde 20 dışa eğimli camimiz bazı teknik üniversitelerde ders olarak gösterilmektedir. 

Türk-İslam motiflerini taşıyan, aynı zamanda modern mimariye sahip eser alışılagelmişin dışında, ferah ve kullanışlı bir yapı olarak biliniyor; "Civarı-selçuklu eserlerine benzer, kubbe kullanılmamış, farklı bir çatı ile kapatılmıştır. Işık içeriye tavandan yansıyarak giriyor mekan bir bütündür ve içinde kolon yoktur. Duvarlar yukarıya doğru açılarak geniş bir iç hacim sağlanmıştır."

Caminin beşgen yapısı ve 6 köşeli olmasının özel bir anlamı var;

Caminin beşgen yapısı İslam'ın 5 şartını, 6 köşesi de imanın altı şartını simgeliyor. Beşgen mimari döneminin yapıları arasında ilktir. Minarede de aynı şekilde İslam'ın beş şartı dikkate alınmıştır. İlginç mimarisi ve minaresiyle dikkat çeken Abdurrahman Erzincani Camii, ziyaretçilerini de şaşırtıyor.