'Bisikletli Seyyah' Şeyh Edebali'nin izinde...

31 Ağustos 2021 Salı
'Bisikletli Seyyah' Şeyh Edebali'nin izinde...

"Bisikletli Seyyah" Şeyh Edebali'nin izinde... 

Diyanet TV’de ekranlara gelen ve her hafta İslam dünyasındaki önemli bir ismin izinin sürüldüğü "Bisikletli Seyyah"ta Şeyh Edebali Hazretlerinin yolculuğu ele alındı.

“Bisikletli Seyyah” programında Yunus Emre, Hz. Mevlana, Hacı Bayram-ı Veli, Şeyh Edebali gibi İslam dünyasındaki önemli isimlerin yolculuklarının izi sürülüyor. 

Şehirlerdeki manevi atmosferin ve Anadolu irfanının güzelliklerinin anlatıldığı programda Fotoğrafçı- Gezgin Hasan Burak Durmuş, Şeyh Edebali Hazretlerinin doğduğu yer olan Karaman'dan başlayan yolculuğunu anlattı.

Şeyh Edebali'nin yolculuğunun ve düşünce dünyasının anlatıldığı programda, Şeyh Edebali'nin Osmanlı Devleti'nin kurulmasındaki yerine değinildi. Karaman’dan başlayıp Konya ve Eskişehir'e devam eden yolculukta Şeyh Edebali Hazretlerinin izi sürülürken Karaman'da bulunan tarihi camiler anlatıldı. Konya’yı ziyaret esnasında Nasreddin Hoca’nın hikayeleri de izleyiciye aktarıldı. 

Şeyh Edebali'nin yolunu takip ederek Eskişehir Uludere’ye gelen Fotoğrafçı - Gezgin Hasan Burak Durmuş; Uludere'nin Osman Bey ile Şeyh Edebali'nin ilk karşılaştığı yer olduğunu ve burada Osmanlı İmparatorluğunun temelinin atıldığını şu ifadelerle anlattı:

"Şeyh Edebali'nin ismi gün geçtikçe şöhret bulmaya devam ederken, bu büyük şahsiyetin ismi Osman Gazi'nin de kulağına çalınır. İlme ve ilim adamına büyük önem veren Osman Gazi gibi bir Bey, Şeyh Edebali'yi ziyarete gelir. Şeyh Edebali'nin sohbeti ve şahsiyetinden çok etkilenir. Kendisini sık sık ziyaret eder. Şeyh Edebali ve Osman Gazi iki büyük insan. Yollarının bir daha ayrılmayacağı şu hadiseden belliydi: Bir gece, Osman Gazi ve Şeyh Edebali sohbet ederler. Ardından Osman Gazi, kendine tahsis edilen odaya geçer. Osman Gazi, yüz yıllar boyunca dilden dile aktarılacak olan o müthiş rüyayı görür. Rüyasında Şeyh Edebali Hazretlerinin göğsünden bir ay doğar. Osman Gazi'nin göğsüne girer. Daha sonra Osman Gazi'nin karnından bir ağaç çıkar ve dalları tüm cihanı kaplar. Osman Gazi sabah uyandığında rüyasını Şeyh Edebali'ye anlatmak için sabırsızlanır. Şeyh Edebali, rüya yorumlamak konusunda oldukça isabetlidir. Osman Gazi, rüyasını Şeyh Edebali Hazretlerine anlattığında rüyanın yorumu kendisini çok daha fazla etkiler. Rüyanın yorumu şöyledir: 'Ey oğul! Sana müjdeler olsun. Benim göğsümden çıkan ay kızım Bala Hatun'a işarettir. Kendisi senin eşin ve helalin olacak. Senin karnından çıkan ağaç ise nesline işarettir. Devletin yükselecek ve gölgesi tüm cihanı kaplayacaktır.' Nihayetinde kurulacak olan cihanşümul, Osmanlı Devleti'nin temelleri bu vesileyle atıldı desek yeridir. Bala Hatun ve Osman Gazi evlendiler. Şeyh Edebali Hazretleri Osman Gazi'nin kayınbabası ve akıl hocası oldu. Bu vesileyle daha sık görüşme imkanı buldular." 

“Bisikletli Seyyah” Hasan Burak Durmuş'un sunumuyla her Cuma saat 21.00’de Diyanet TV’de…