BM Kaşıkçı Cinayetine Odaklandı

30 Ocak 2019 Çarşamba

Birleşmiş Milletler Kaşıkçı cinayetini ayrıntılı olarak araştırıyor. Uluslararası soruşturma gündemde BM Özel Raportorü Agnes Callamard,  Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştü. Cinayetin yaşandığı Suudi Başkonsonsolosluğunda görüşme yapma talebine ise, Suudi yetkililerce izin verilmedi.

BM Özel Ropörtörü Uluslararası Soruşturma İçin Türkiye’de Görüşmeler Yapıyor

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 ekim 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna evlilik işlemleri için girdikten sonra, özel bir ekip tarafından katledilmişti. Riyad yönetimi ve ABD’nin olayın üzerini kapatmaya çalışmasın rağmen Türkiye’nin ısrarlı takibi ve başlattığı soruşturma sonucunda, cinayet kabul edildi. Suudi arabistan’da 15 kişi gözaltına alındı. 

Ancak, Riyad yönetimi buna sıcak bakmadı. Suudi savcı, zanlılar için idam talep etti. Bu arada uluslararası soruşturma da gündeme geldi. Birleşmiş Milletler, Suudi Arabistan’a şeffaf soruşturma çağrıları yaptı ancak, beklediği gelişmeyi sağlayamadı. Cemal Kaşıkçı’nın halen cesedi bulunamadı. Cinayet emrini kimin verdiği ise aydınlatılamadı.

Birleşmiş milletler yargısız ve keyfi infazlar özel Raportörü Agnes Callamard, kaşıkçı cinayetine yönelik uluslararası soruşturma için Türkiye’ye geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü,. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından da kabul edilen Callamard, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile de görüştü

Callamard Suudi Başkonsolosluğunda da görüşme yapmak istedi ancak, Suudilerce buna izin verilmedi. Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin hükümetlerin attığı adımlar ve tepkilerin yanı sıra devletlerin ve bireylerin gazetecinin öldürülmesi konusundaki sorumluluklarının niteliği ve kapsamını da değerlendireceği belirtilen Callamard, soruşturma sürecinde elde ettiği bilgileri ve soruşturmaya ilişkin tavsiyelerini BM İnsan Hakları Konseyi'nin hazirandaki oturumuna rapor olarak sunacak. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric ise Kayıkçı cinayetiyle ilgili olarak “üye ülkeleri, insan hakları mekanizmalarıyla iş birliği yapmaya teşvik ediyoruz" dedi.