Bosna'da Bulunan Tarihi 'Gazi Hüsrev Bey Camii'

19 Haziran 2018 Salı

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'nın Osmanlı idaresinde olduğu dönemde inşa edilen Gazi Hüsrev Bey Camii, özellikle Ramazan ayları ve bayram dönemlerinde, ülkenin en yoğun ibadet ve ziyaret mabedi haline geliyor. 5 asırlık cami, İslam mimarisinin ülkedeki en güzide örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Tarihi Gazi Hüsrev Bey Camii Ramazan ve bayramlarda “Şehrin Kalbi”ne dönüşüyor

Bosna Hersek semaları tarihi camiden yükselen ezan ve Kur’an nidalarıyla  yankılanıyor. Bu camide yıllardır bir gelenek  olarak çıplak sesle ezan okunuyor. İsmini aldığı Gazi Hüsrev Bey'in vasiyeti üzerine her gün öğle namazının ardından camide bir hatim indiriliyor. Burası Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna'nın Osmanlı idaresinde yaklaşık beş asır önce inşa edilen ve islam mimarisinin ülkedeki en güzide örneklerinden biri kabul edilen Gazi Hüsrev Bey camii. Cami bugüne kadar koruduğu güzelliği ve manevi mirasın gururuyla dimdik ayakta.

Osmanlı'nın Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılan cami, ihtişamıyla tarihi Başçarşı'nın çekim merkezi konumunda. 16. Yüzyılda inşa edilen tarihi saat kulesi ile komşu olan cami, zamanla zarara uğrasa da her defasında eski görkemine kavuşmayı başarmış. 5 asırlık tarihi camide bulunan ahenkli süslemeler ve kaligrafiler dikkat çekiyor. Pencere işlemeleri ve zerafetli kubbesiyle de göz dolduruyor. Gazi Hüsrev Bey Camii asırlardır birçok İslam geleneğinin devam ettirildiği yer olarak da biliniyor. 

Ramazan aylarında ise müslümanların gönlünde farklı bir yeri olan cami, şehrin adeta "atan kalbi" haline geliyor. Gündüzleri okunan mukabeleyle müslümanları bir araya getiren cami, akşamları ise teravih namazı için şehrin farklı yerlerinden gelenlerle dolup taşıyor.