Bosna’daki Ayvaz Dede Şenlikleri

1 Haziran 2016 Çarşamba

Boşnaklar İslamı Kabul Etmelerinin 506. Yıldönümünü ve Ayvaz Dede’yi Andı

Bosna Hersek müslümanları, islam’ı kabul etmelerinin 506. Yıldönümünü ve bu yüce dinle tanışmalarında büyük katkısı olan Ayvaz dede’yi andı. Ayvaz dede şenlikleri, bu yıl da coşku içerisinde geçti… Avrupa’nın en uzun soluklu şenliği, topluca kılınan namaz ve edilen dualarla sona erdi.

Binlerce kişi yemyeşil doğada aynı anda saf tutup namaz kıldı. 

Boşnaklar islamı kabul etmelerinin 506. Yıl dönümünü ve bölgenin müslümanlaşmasında çok önemli katkısı olan Ayvaz dede’yi bir kez daha şenliklerle andı.

Efsaneye göre Manisalı Ayvaz Dede bundan 506 yıl önce; Ülkenin kıtlık ve kuraklık çektiği bir dönemde Prusac kasabasına gelmiş; 40 gün 40 gece ibadet ve dua etmiş. Duaları kabul olmuş; Gürül gürül akan bir ırmak bulunmuş. Kuraklık sona ermiş… İşte boşnaklar o günden sonra islamı gönülden kabul etmiş.

"Ayvaz dede şenlikleri avrupa'daki en büyük müslüman buluşmasına ev sahipliği yapıyor. Burada duyulan mesajlar, geleceğimiz için bir senettir. Bizim geleceğimiz ise tıpkı buradaki ağaçlar gibi bosna topraklarına derince kök salmıştır. "

Şenliklere, Türkiye’den de yoğun katılım oldu. Tüm katılımcılar atlı birlikler eşliğinde; Suyun çıktığı alana yürüdü; Dağları aşıp kilometrelerce yol katetti.

"Çok güzel bir tören oldu ilk defa geçtiğimiz yıl katılmıştım bu sene de katılma imkanı buldum. Bu defa saraybosnada temsil edilen bütün kurum kuruluş temsilcilerimizle birlikte katıldık gördüğünüz gibi tişörtlerimizi de yaptırıp geldik.Mehter takımımız vardı sema gösterimiz vardı Diyanet İşleri Başkanlığımız da önemli bir katkıda bulundu.."

Şenlikten renkli görüntüler yansıdı kameralara…  Sema gösterileri de yapıldı…  Mehteran takımı tarihi anları canlandırdı.

Şenlikler Ayvaz dedenin ibadet ettiği alanda kılınan namaz ve edilen dualarla sona erdi.

 

Üst: bosna’daki ayvaz dede şenlikleri 

Alt: boşnaklar islamı kabul etmelerinin 506. Yıldönümünü ve ayvaz dede’yi andı

İsim kj: huseyin kavazovic- bosna hersek islam birliği başkanı 

İsim kj: cihad erginay - saraybosna büyükelçisi