Bu programda, soru işaretleri ortadan kaldırılıyor: “Niçin İnanıyorum?”

20 Ekim 2020 Salı
Bu programda, soru işaretleri ortadan kaldırılıyor: “Niçin İnanıyorum?”

Bu programda, soru işaretleri ortadan kaldırılıyor: “Niçin İnanıyorum?”

Diyanet TV’de ekranlara gelen “Niçin İnanıyorum?” programında; sorular, farklı bakış açılarıyla cevap buluyor. Sohbet tadında geçen programda, “İnanmak zorunda mıyım?” “Kader değişir mi?” “Neden yaratıldım?” gibi sorulara sahih dinî bilgiler ışığında cevap veriliyor. Programda bu hafta, “Dini konularda şaka yapmak, yanlış mıdır?” sorusuna cevap verildi.

Programın daimi konuğu Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Bayram Demirtaş, hayatımızda şakaya ve muhabbete yer olmasının, dini açıdan bir sorun olmadığını fakat dini değerler hakkında şaka yapmanın yanlış olduğunu ifade etti. 
 
Dini konularda şaka yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Bayram Demirtaş, şöyle devam etti:

“Elbette hayatımızda şaka da eğlence de olacak. Ama helal dairesi içinde olacak bunlar. Fakat konu dini konuysa; kutsalsa, Allah, Peygamber, melek, ahiret, namaz, oruç, hac, helal, haram bunlarsa; bunlar da en güzeli, hiçbir zaman şaka yapmamaktır. Çünkü az önce söylediğim çerçeve, farklı bir ayette geçiyor. Fakat orada Cenab-ı Hakk diyor ki, onlara sorsalar diyecekler ki biz şaka yapıyorduk. Onlara de ki: 'Allah ve Resuluyle mi şaka yapıyorsunuz?' bu şekilde şaka olmaz. O halde, dini konularda esas olarak şaka konusu yapmamak; dini bir mizah malzemesi haline getirmemek esastır. Ama normal hayatımızda ise yalan olmamak şartı ile ölçülü bir şekilde şaka yapmak gayet güzeldir Hepimizin de buna ihtiyacı olduğu kanaatindeyim.”

Şakanın dini konular harici ve helal dairesi çerçevesinde yapılmasının muhabbeti ilerlettiğine de değinen Bayram Demirtaş, ciddiyetle asık suratlılığın karıştırılmaması gerektiğini, tebessümün önemli sadaka olduğunu şu sözlerle ifade etti:

“Ciddiyetle asık suratlılığı birbirinden ayırmak gerekir. Niçin? Tebessüm sadakadır. Tebessüm de bazen şakayla oluyor. Bazı sahabelerin de şakalarıyla maruf olduklarını, bu şekilde tanındıklarını biliyoruz. Genel olarak şaka da bir sorun yok. Bazı Mü'min kardeşlerimiz bazen bunu yanlış anlayabiliyorlar. Kur'an-ı Kerim'de yaptıklarına karşılık, az gülsünler çok ağlasınlar ayet-i kerimesi var. Bu, münafıklar için söyleniyor. Titreyip kendilerine gelmeleri için. Mü'minlerin sürekli ağlamaları derin tefekkür içinde olmaları değildir, ayetin muradı.”

Dr. Bayram Demirtaş’ın daimi konuk olarak soruları cevaplayacağı “Niçin İnanıyorum?” Emrullah Öztürk’ün sunumuyla her cumartesi saat 22.30’da Diyanet TV’de…