'Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden' 40. Bölümüyle Ekranlara Geldi

15 Ekim 2019 Salı
'Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden' 40. Bölümüyle Ekranlara Geldi

‘Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden’ 40. Bölümüyle Ekranlara Geldi

Diyanet TV’nin ilgiyle izlenen programlarından ‘Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden’ 40. bölümüyle ekranlara geldi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr.Burhan İşliyen’in Ankara Hacı Bayram Veli Camii kürsüsünden gerçekleştirdiği programda, ‘Rahman’ın Has Kulları’ konusu Furkan suresinden ayetlerle izleyiciye aktarıldı.

Programda, Allah rızasını kazanmak için yapılması gerekenler anlatıldı. Rahman’ın has kullarının nasıl davranması gerektiğini belirten Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen ‘Allah’ın göndermiş olduğu Kur’an’a göre yaşamak gerekiyor. İçkiden, kumardan, faizden, yalandan uzak kalacaksın. Ölüm geliyor ve insan diyor ki beni geriye çevirin.  Geride kalan dünya hayatımda salih amellerim kaldı. Allah asla geriye çevirmez. Süresi dolunca Allah hiç kimseyi geri döndürmez. Allah o imanın kıymetini bilebilmeyi nasip eylesin. Allah korusun, nedir ki dünya? Üç günlük dünya diyoruz. Ama üç günlük değil de sonsuzmuş gibi yatırım yapıyoruz.’ dedi.

Rahman’ın Has kullarının özelliklerine değinen Başkan Yardımcısı İşliyen iyi bir Müslüman olmak için namaz kılmanın önemini  ve gerekliliğini vurgulayarak ‘Onlar, Rabblerine secde ederek ve kıyamda durarak geceleyenlerdir. Değerli kardeşlerimiz, bir insanın namazdan mahrum kalması bütün dünya nimetlerinden mahrum kalmasından daha kötüdür. O yüzden namazı anlatırken kılmazsan yanacaksın diye anlatmayın. Namazını kaybedersen dünyayı kaçıracaksın. Namazını kaçırırsan cenneti kaçıracaksın. Namazını kaçırırsan iki cihan serveri alemlere rahmet Hz.Muhammed ile beraber olma şansını kaçıracaksın, diye anlatın.’ dedi.    

40 bölümü geride bırakan programda, israf etmemenin ve yardımlaşmanın önemi, komşuluk ilişkileri, namaz kılmanın önemi, Müslümanlar’ın ahiret hayatları için bu dünyayı nasıl yaşaması gerektiği ve tevazunun nasıl sağlanması gerektiği konuları da ele alındı.

‘Burhan İşliyen ile Hacı Bayram Kürsüsünden’ her Çarşamba saat 14.00’te Diyanet TV’de.