Burhan İşliyen Sabah Namazında Gençlerle Buluştu

2 Nisan 2019 Salı

Çeşitli programlara katılmak ve temaslarda bulunmak için Diyarbakır’da olan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, "Gençler Sabah Namazında Buluşuyor Projesi" kapsamında tarihi Ulu Camii'nde gençlerle sabah namazında buluştu. Başkan yardımcısı İşliyen Mısır’da Doğu Türkistan’da ve Pakistan’la Hindistan arasında yaşananlara değinerek "Türkiye'deki huzur ve sulh ortamının kıymetini bilmek lazım" açıklamasında bulundu.

İşliyen: Türkiye'deki bu huzur ve sulh ortamının kıymetini bilmek lazım

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen İslam aleminin 5. Harem-i Şerif'i olarak kabul edilen tarihi Ulu Cami'de gençlerle sabah namazında buluştu. Sabah namazını Diyarbakırlı gençlerle eda eden İşliyen gençlere seslendi. Namazın ardından Burhan İşliyen açıklamalarda bulundu. İşliyen Mısır’da yaşanan idamlara dünyanın sessiz kaldığına dikkat çekti. Pakistan’la Hindistan’da yaşanan gerginliklere değinen Burhan İşliyen Türkiye’de ki huzur ortamının kıymetini bilmek lazım dedi;

''Irkımız, dilimiz, ne olursa olsun kardeşçe yaşamanın gerekliliğini vurguluyoruz''

"Dünyanın pek çok yerinde haksızlık zulüm devam ediyor. "Mısır'da hiçbir ciddi suçları olmamasına rağmen fidan gibi gencecik delikanlılar idam ediliyor. Doğu Türkistan'da, Hindistan ve Pakistan arasında, yaşanan hadiseler bütün dünyada yaşanan hadiselerden ders alarak türkiye'deki bu huzur ve sulh ortamının kıymetini bilmek lazım" Haksızlıklara karşı müslümanların birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayan İşliyen, "Kardeş olduğumuzu unutmadığımız takdirde bütün oyunlar, planlar, Allah'ın izniyle boşa çıkacaktır. " dedi.

Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır da mazlum coğrafyalar için dua ettiklerini belirtirken, Türkiye için birlik ve beraberlik vurgusu yaptıklarını söyledi.