Camide Kardeşlik Kucaklaşması

5 Eylül 2018 Çarşamba

Mersin’in Toroslar ilçesinde camilerde her cuma özel bir an yaşanıyor. Cuma namazı öncesinde cemaat, “Tüm Müslümanlar Kardeştir” düsturuyla yanındaki kardeşiyle kucaklaşıyor. İlçe vaizi Yasin Güngör, bu uygulamayı her cuma vaaz verdiği farklı camilerde gerçekleştiriyor. Önce kısa bir şaşkınlık yaşayan cemaat, kucaklaşmaya katılarak o fotoğrafın taşıdığı “birlik” mesajına tam destek veriyor.

Mersin’in Toroslar ilçesinde her cuma namazı öncesinde cemaat birbiriyle kucaklaşıyor

Mersin’in Toroslar ilçesindeki camilerde cemaat her cuma birbiriyle kucaklaşıyor. Kardeşlik ve birlik ruhunu sadece söylemle değil bizzat dokunarak yaşatıyor. İlçede gelenek haline gelmeye başlayan uygulamanın mimarı ilçe vaizi Yasin Güngör. Türkiye üzerine oynanan oyunlarda öncelikle birlik ve kardeşliğimizi hedef alan şer güçlerin tuzaklarına inat, Yasin hocanın davetiyle her cuma namazı öncesinde cemaat yanındaki kardeşiyle kucaklaşıyor.

Müftülüğünde vaizlik görevini yürüten yasin güngör cuma vaazından sonra yaptığı bir uygulamayla cami cemaatini kucaklaşmaya davet ediyor. Herkes, sağındaki solundaki kardeşine sarılıyor. Helalleşiyor. Yasin güngör, Türkiye ve İslam alemi olarak birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde kardeşliğimizi pekiştirmek için yaptığın bu güzel uygulamayı, her hafta ilçenin farklı camilerinde verdiği vaazın ardından gerçekleştirmeyi ihmal etmiyor.

Kardeşlik kucaklaşmasının yapıldığı Bilal-i Habeşi camii ve Ayvagediği Yeni Camii cemaati, bu geleneğin yayılarak, camilerden başlayan bu enerjiyle birliğimizin daha da pekişmesini istiyor; “İlçe vaizimiz Yasin Güngör hocamızı misafir ettik. Birlik ve barberliğimiz açısından güzel bir kaynaşma oldu. Cemaatimiz birbirine sarıldı,helallik dilediler birbirlerini sevdiklerini söylediler”