Camiler ve Din Görevlileri Haftası

25 Eylül 2018 Salı

Diyanet İşleri Başkanlığı, 1-7 Ekim arasında Camiler ve Din Görevlileri Haftasına ilişkin özel etkinlikler düzenleyecek. Din görevlilerine örnek din adamları anlatılacak, camilerde gençlik buluşmalarına ağırlık verilecek.

‘Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler’ temasıyla etkinlikler düzenlenecek

Diyanet İşleri Başkanlığı Camiler ve Din Görevlileri Haftasında din görevlilerin önemini topluma anlatacak. “Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler” temasıyla yurt genelinde etkinlikler düzenlenecek;

"Çalışmalarımızı başlattık ve inşallah nasip olursa önümüzdeki hafta pazartesi günü başkanlık merkezinde saat 10,30’da yapacağımız açılış programıyla beraber din görevlilerimizin ve başkanlık iştirakiyle muhterem Diyanet İşleri Başkanımızın startıyla haftanın açılışını yapmış olacağız. İnşallah devamında bütün müftülüklerimizde 81 ilimizde 900 ilçemizde bu hafta en üst düzeyde kutlanmaya farkındalıklar edilmeye çalışılacak."

Hafta kapsamında en önemli randevu 4 Ekim’de Beştepe’de gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan külliyede din görevlileriyle buluşacak; 

"Milletin evinde muhterem Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle beraber din görevlilerimiz ülkemizin 81 ilinden bütün ilçelerinden hizmet kollarımızın her bir erinden müftülerimizden, vaizimizden Kur'an kursu hocamızdan İmam Hatip, Müezzinimizden, Memur, Şef, Hizmetli ve Şoför kadromuza kadar bütün arkadaşlarımız Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde muhterem Cumhurbaşkanımızla bu hafta vesilesiyle biraraya geleceğiz."

Camiler ve din görevlileri haftasında din görevlilerine geçmişteki örnek şahsiyetlerin dini hizmeti anlatılacak

"Anadolunun her ilinde ilçesinde her kasabasında hatta her köyüne varıncaya kadar dini mübini İslam'a hizmet etmiş hasbi olarak samimi olarak bu hizmetlerin fetret devri yaşamaması için elinden gelen gayreti göstermiş ve gerçekten millet nezdinde büyük intiba hatıralar oluşturmuş millet nezdinde saygınlık kazanmış hoca efendilerimiz var, biz bunları bu hafta vesilesiyle hocalarımızın gündemine getirip mihrabımızda minberimizde kürsümüzde hizmet eden camiyi bir okula bir üniversiteye görünmeyen bir üniversiteye çeviren bu hoca efendilerin bizim örneğimiz olduğunu bugün geldiğimiz noktada artık din hizmetimizin ulaşamayacağı hiçbir alanın kalmadığını görevlilerimizle bir kez daha paylaşacağız." 

Özel haftada, camilerin önemi de anlatılacak, gençlik buluşmaları yapılacak

"Bu hafta hem din görevlilerimize yönelik konferanslar hem de vatandaşlarımıza yönelik camiyi, camiye devamın, caminin birlik ve beraberliğimize katkısını paylaşacaklar. Bu hafta vesilesiyle tabiiki cami gençlik buluşmalarımız devam ediyor. Yine bu haftanın bir gününü gençlerimize ayıracaklar, yani camiyi hayatın merkezine alan, ailece camiye katılma programları yapılacak.