Camilerde Mukabele Seferberliği

26 Mayıs 2018 Cumartesi

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, camilerde ramazan ayına özel mukabele, hatimle teravih, itikaf, iftar programları sürüyor. Müslümanlar için aynı zamanda bir ve beraber olmanın heyecanını da veren, mukabeleyle Kur’an okuma hazzı; eşlik edenlere manevi bir huzur yaşatıyor… Ardından yapılan dualar da şüphesiz, ülkemiz ve İslam aleminin barış ve huzuru için yükseliyor semaya…

Diyanet İşleri Başkanlığı 81 ilde birçok camide mukabeleler, hatimle Kur’an okuma, iftar programları ve itikaf için ramazan öncesinde yapmıştı, tüm hazırlıklarını. Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu, Hz. Muhammed(s.a.s)'in "Ümmetimin Ayı" dediği bu mübarek günlerde, inananların ibadetlerini gerçekleştirebilmesi için binlerce cami gece gündüz dolup taşıyor.

Camiler ramazanda, ilahi kelamın okunmasının hiç ara vermediği Kur’an evlerine dönüştü.  Yurt genelinde  67.176 camide sabah, öğle ve ikindi vakitlerinde mukabele okunuyor…  Evlerde internet ve tv yayınlarındaki mukabeleler de buna eklendiğinde, Elhamdülilah Kur’an nidaları hiç kesilmiyor…

Müslümanlar, camilerde cemaatle namaz kılarak ve hatta safları sıklaştırarak omuz omuza olmakla da sembolize edilen birlik ve dayanışma mesajına vurgu yapıyor. Bu beraberlik hissi mukabele geleneğine de taşınıyor. Zira, evde tek başına kuran okumak yerine camilerde toplanan mukabele gurupları arasında, birlik ruhunun geliştiğini de söyleyenler az değil.

Peygamberler şehri Şanlıurfa’da özellikle tarihi Balıklıgöl yerleşkesi'nde bulunan Dergah ile Hasan Paşa ve Rızvaniye camilerindeki mukabelelere yoğun katılım oluyor.

Elazığ'da ise öğle namazından sonra mukabele halkalarına katılan elazığlılar, Kur'an-ı Kerim okumanın huzurunu yaşıyor.