Çamlıca’da Bir İlke İmza Atıldı

17 Ekim 2017 Salı

İstanbul’un en yüksek noktasına yapılan, Çamlıca Camii’nin inşaatında sona doğru yaklaşılırken özel bir çalışmaya imza atıldı. Türkiye’de ilk kez bir caminin ana kubbesine nanoteknolojiyle hat ve desen işlendi. Bu arada taksim meydanına yapılan cami de hızla yükseliyor.

Ana Kubbeye Nanoteknolojiyle Elif Lafzı ve Allah’ın 16 Güzel İsmi Nakşedildi

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmış en büyük cami unvanını almaya hazırlanan Çamlıca Cami'nin inşaatında bir ilke imza atıldı. Ana kubbedeki yazı ve desenler çok özel bir yöntemle hazırlandı. 

Ana kubbenin içindeki yazı metre uzunluktaki Elif Lafzı kubbenin tam ortasına yerleştirildi, etrafında da Haşr Suresi’nin son iki ayetinde geçen allah’ın güzel isimlerinden 16’sı biraraya getirildi.

Osmanlı - Selçuklu mimari tarzıyla günümüz çizgilerinin birleştiği Çamlıca Camii’nin akustiği için ise büyük usta Mimar Sinan’dan esinlenildi. Süleymaniye’deki gibi ana kubbeye küpler yerleştirildi. İnşaatının yüzde 90’ı tamamlanan camiye vatandaşların nasıl ulaşacağı da önemli bir konu… Üsküdar’daki bu tepeye çıkan bölgelerde yol ve tünel çalışmaları sürüyor. Hem cami, hem de yol inşaatının eşzamanlı olarak bitirilmesi hedefleniyor. 

İstanbul’daki hızlı ve gayretli bir başka cami çalışması da Taksim’de sürüyor. 17 şubat'ta temeli atılan cami hızla yükseliyor. İşçiler caminin kaba inşaatını bir an önce tamamlamak için çaba gösteriyor. Çalışmalar şuanda namaz kılınan alanda yoğunlaşmış durumda. Caminin alt katlarına yapılan sosyal donatı alanlarının inşaatı da sürüyor.