Çin, Doğu Türkistan'daki Camileri Yıkıyor !

10 Mayıs 2019 Cuma

Çin, Doğu Türkistan'daki camileri yıkıyor…

Çinlilerin, Doğu Türkistan'da aralarında yüzlerce yıllık camiler ve türbelerin de olduğu 33 dini mekânı tamamen veya kısmen yıktığı ileri sürüldü.

Guardian ve Bellingcat’in haberine göre, Çin'de Uygur Türkleri ‘ne ait camilerin yıkıldığı iddiasıyla ilgili yeni verilere ulaşıldı. Uydu görüntüleri, bölge sakinleri ve haritalama araçlarıyla 100 cami veya türbe belirlenerek son durumları kontrol edildi. Kubbe ve minare gibi belirleyici özelliğe sahip 91 yapıdan 31 cami ve iki büyük türbenin, 2016-2018 yıllarında ciddi şekilde zarar gördüğü belirlendi. Bunlardan 15 cami ve iki türbe çok büyük oranda veya tamamen yıkılırken, diğer yapıların da kapıları, kubbeleri ve minarelerinin ciddi hasar gördüğü veya yıkıldığı tespit edildi.

Yıkılan yerler arasında Uygur Türkleri için büyük öneme sahip İmam Asım ve Caferi Sadık türbeleri ile 1237'de inşa edilen Hotan şehrindeki Keriya Aitika Camisi ve Kaşgar şehrindeki 500 yıllık Kargılık Camii de bulunuyor. Dünya genelinde çok sayıda hükümet, uluslararası örgüt ve sivil toplum kuruluşu (STK), Çin'in Uygur Türkleri ‘ne yönelik uygulamalarına tepki gösteriyor.