Darbe Kalkışmasının Önemli Merkezi Kazan

22 Temmuz 2016 Cuma

Türkiye’nin kalbi olan noktalar Ankara’nın Kazan ilçesinde bulunan 4. Ana jet üs komutanlığından kalkarak bombalandı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları da üste rehin tutuldu. Kazanlılar o gece varını yoğunu ortaya koyarak milli iradeye sahip çıktı ve darbecilerin karşısında durdu.

Ankara’nın Kazan ilçesinde yaşayanlar o gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sokağa çıkın çağrısına uydu; Esenboğa Havaalanına doğru, darbeye karşı durmak üzere yola çıktı.

Ancak 4. Ana Jet Üs Komutanlığından kalkan savaş uçaklarının Türkiye’nin kalbi sayılabilecek noktaları vurduğunu öğrenen kazanlılar, hemen Akıncılar Üssünde toplanmaya başladı.

Bizim mahallemiz Akıncı Mahallesi ve 4. Ana Jet Komutanlığı da burada konuşlanmış durumda. Oraya gidip neden uçaklar kalkıyor siz napıyorsunuz diye sorduğumuzda Kuzey Irak'a çok önemli bir operasyon yapıldığını bunun bir terör olayı olduğunu gizli savaş başlatacak nitelikte bir operasyon başlatıldığını söylediler ama bize çok mantıklı ve inandırıcı gelmedi çünkü çok alçak uçuyorlardı ve Ankarada neredeyse bombanın atılışını görüyoruz bizi hep arayıp uçaklar orda gelip gidiyor. 

Darbecilerin Ankara’yı bombalamasına seyirci kalmak istemeyen kazanlı vatandaşlar akıllarına gelen tüm yolları denedi; uçaklara engel olmaya çalıştı. 

Binlerce insanla biz orayı abluka altına aldık iş makinaları kamyonlar traktörler giriş ve çıkışı engellemek istedik. Daha sonra lastikler yaktık etraftaki anızlar saman balyaları ne bulduysak yakarak görüş mesafesini uçakların daraltmak suretiyle iniş ve kalkışları engel olmaya çalıştık elektriklerini kestik en sonunda biz oraya gitmeden 25 sorti yapılmıştı biz oradayken 4 saatlik mücadelenin ardından 3 tane sorti yapabildiler. Tabi biz bilmiyorduk ki Genelkurmay Başkanımızın kaçırılıp orda rehin alındığını kuvvet komutanlarımızın orda rehin alındığını. 

Asker kıyafeti giymiş teröristler halkı geri döndüremeyince acımasızca tetiğe bastı… 

Son çare olarak Akıncılara askeri üste girip pisti işgal edelim ve uçakların havalanmalarına engel olmak için harekete geçtiğimizde maalesef o vahşet dolu anlara şahit olduk. Ağır silahlarla halkın üzerine ateş açıldı bu ateş 3-5 saniyelik bir ateş değil dakikalarca süren yaralılar olduğu halde vefat ettiği halde gelip sıkan insanlar vardı.O anda 7 tane şehit orda saray ve kızılay bölgesinde kazanlıların 3 tanede orda toplam 10 tane 59-60 tane de yaralımız var 

Kazan belediye başkanı lokman ertürk, o gece yaşadıklarını Diyanet TV mikrofununa anlattı. 

"Silahsız bir şekilde g3 piyade tüfeğinin önünde durmayı f-16 savaş uçağının önünde duran kahramanlık gösteren Çanakkale ruhunun yeniden dirilişi vardı.Çok enteresan bir şey dikkatimi çeken genellikle insanların çoğu beyaz gömlekliydi tamamen tesadüf olsa da belki de o insanlar sanki beyaz kefenlerini giymişçesine oradalardı bu çok önemli bir ayrıntıydı."

Kazan belediyesi- il meclis üyesi hüseyin bayar, darbeye direnirken yaralananlardan biriydi…

"Birkaç kez uyarı ateşi yapıldı havaya ateş açıldı en son bir motosikletli asker geldi sanıyorum askerdi bunu da medyada izlerken Akın Öztürk olduğunu gördüm saat 4 buçuk sıralarında Akın Öztürk oraya geldi Akın Öztürk geldikten yaklaşık 4 dakika sonra ateş emri verildi ve sonuçta ortadadır. Ben vurulduğumu o an anlamadım ayağımda bir sıcaklık vardı sonra kanamaya başladıktan sonra kanamaya başladığını anlayınca vurulduğumu anladım. 112'yi aramaya çalıştım ama asker arattırmadı bana kafamı kaldırtmadı bana yerden ateş ederim diyor hatta telefonu istiyor benden üstüme bir şey kapattılar orda beklemeye başladım. Sağ tarafımda beyninden vurulmuş bir arkadaş var inliyor yanı bunlara rağmen asker bize kafamızı kaldırtmıyor. "

Ana jet üssüne, darbeye karşı durmak için koşan süleyman akdeniz, dehşet anlarını anlattı. 

"Rütbeli biri geldi dağılın buradan dedi sonra biz de dedik vatan için ölmeye geldik biz dağılmayız dedik. Onlarda ateş ettiler üzerimize her birimiz bir tarafta yaralandık arkadaşlarımızı dahi alamadık yaralıları vermediler bize ben zaten iki yanımdan kurşun yedim yine mücadelemize devam ettik." 

Tüm türkiye’de olduğu gibi Kazan’da da fetö operasyonları sürüyor. Bugün de terör örgütüyle bağlantısı saptanan 4 öğrenci yurdu kapatıldı.

Darbe kalkışmasının Kazan çok önemli noktalardan birisiydi bugün de kazanda Fetullahçı Terör Örgütünün adreslerine yönelik mühürleme işlemlerine devam ediliyor görmüş olduğunuz gibi burada bir kız öğrenci yurdu zabıtalar tarafından mühürlenerek kapatıldı. 

Ankara semalarında terör estiren uçakların havalandığı darbenin idare merkezi Akıncı Jet Üssünde, çekim yapmaya hala izin verilmiyor.