DİB Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Selim Argun Afrin Zaferini Değerlendirdi

20 Mart 2018 Salı

Diyanet İşleri Başkanı Yrd. Doç. Dr. Selim Argun ise, Türkiye’nin Fırat Kalkanı ve Afrin harekatındaki başarılarının, terör örgütleri ve Türkiye karşıtlarının öfkesini daha da yükselttiğini belirtti. Argun, özellikle avrupa’da Türklere ve camilere saldırılar konusunda “Türkiye’de farklı dine mensup olanlar nasıl rahatça ibadetlerini yapabiliyorsa, müslümanlar da Almanya’daki camilerde güvenle ibadetlerini yapmak istiyor.” dedi. Bu arada, Almanya ve Danimarka’da saldırılar devam etti.

“Fırat Kalkanı ve Afrin Zaferine Öfkelenen Terör Örgütleri Avrupa’da Saldırıyor”

Afrin zaferini değerlendiren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr  Selim Argun, bu başarının, terör örgütlerinin yurtdışındaki uzantılarını kızdırdığını söyledi. Bunların içinde Fetö de var dedi;

"Türkiye'nin önce Fırat Kalkanı Harekatı ardından da Afrin bölgesindeki Zeytin Dalı Harekatı'nı başarılı bir şekilde yürütmesinden Almanya'daki mezkur terör örgütü mensuplarının ciddi manada rahatsız olduğunu ve bu rahatsızlıklarını da bizim oradaki kurumlarımıza, kuruluşlarımıza yönelik şiddet eylemleriyle ortaya koyduğunu ifade edebiliriz."

Almanya’da Bir Cami ve Danimarka’da Türk Büyükelçiliğine Molotof Attılar

Yıl başından buyana cami ve derneklere yönelik 40 saldırının yapıldığına işaret eden Argun, Türkiye'nin saldırılara ilişkin Alman hükümetine uyarıda bulunduğunu anımsattı. Saldırılarda hedef tahtasına konulan kurumlardan birinin de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği olduğunu belirttti. Selim argun, Almanya ile sağduyulu şekilde bu güvenlik sorunlarının giderilmesi mesajını verdi; “İnsani ve anayasal hak olarak müslümanların orada güven içinde ibadetlerini yapmaları gerekir” dedi.

*Bu arada, Avrupa’da türklere ve camilere yönelik saldırılar sürdü. Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Ulm kentinde bir camiye ve Danimarka’da Kopenhag Büyükelçiliğine terör yandaşları tarafından molotof kokteyli atıldı. Hasar oluştu."