Din Görevlileri İstişare Toplantısı

18 Şubat 2016 Perşembe

Diyanet İşleri Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki din görevlileri toplantısının ikincisini Van’da gerçekleştiriyor. Başkan Görmez, terör dolayısıyla yaşanan sıkıntıları ele alacaklarını bildirdi, “içinden geçtiğimiz zor süreçte kalplerimizi birbirimize açmak için Van’da toplandık.”  dedi.

İki Gün Boyunca Bölgenin ve Din Görevlilerinin Sorunları Ele Alınacak

5-7 şubat tarihlerinde Mardin’de gerçekleştirilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Din Görevlileri İstişare Toplantıs'ının ikincisi bugün Van’da başladı. Diyanet işleri başkanı mehmet görmez, toplantının açılışında, katılımcı din görevlilerine seslendi;

"Bugün öyle bir zaman diliminden geçiyoruz ki hem milleti islamiye hem ümmeti islamın içinden geçtiği zor bir süreçten geçiyoruz. İşte böyle bir süreçte kalplerimizi birbirimizi açmak için Van'da toplanmış bulunuyoruz." Terör olaylarının yaşandığı bölgelerde görev yapan İmam-Hatiplerle bilgi alışverişinde bulunan Görmez, bir özeleştiride de bulundu;

"Dünyanın en ücra köşesinde mümin kardeşlerimizin yaralarını sarmak için seferber olmamız gereken bir zaman diliminde biz kendi hanelerimizin ateşlerini söndürmekte güçlük çekmeye başladık."  Peki bunda bizim bir kusurumuz yok mu? "Biz eğer gençlerimize rabbimizi anlatabilseydik eğer biz gençlerimizin gönül dünyalarında Muhammed Mustafa (s.a.v)’in rahmet iksirini aşılayabilseydik acaba eli kalem tutacak çocuklarımızı dağlara kaptırır mıydık?

Başkan görmez, İslam dünyasını şiddete bulayan tekfirci anlayışa karşı da, uyarılarda bulundu;

"40 yıldır Dini Mübiyni İslamın bütün esaslarını reddederek birbirlerini tekfir eden tekfir ederek birbirleriyle savaşmayı cihat zanneden o hastalıklı düşüncelerin anlayışların  ülkemize girmesine asla izin vermemeliyiz. Hele hele bunların bizim camilerimizde mihraplarımızda minberlerimizle bir tek cümleyle dahi telaffuz edilmesine hiçbirimiz izin veremeyiz." 

Van, 19-21 Şubat tarihleri arasında da İl Müftüleri İstişare Toplantısına ev sahipliği yapacak. Mehmet Görmez’in başkanlığında gerçekleştirilecek görüşmeler sonucunda, bir hasar tespit raporu hazırlanacak. Terör eylemleri nedeniyle din hizmetlerinin maddi ve manevi ne tür zararlar gördüğünü ortaya koyacak bu rapora göre bir eylem planı oluşturacak.