Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Haçkalı: “Ramazan tam bir tezkiye ayıdır”

21 Nisan 2021 Çarşamba
Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Haçkalı: “Ramazan tam bir tezkiye ayıdır”

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Haçkalı: “Ramazan tam bir tezkiye ayıdır”

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Dini Gündem" programına Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı konuk oldu.

"İbadet Bilinci, İbadetin Gayesi ve Ramazan" konu başlığının ele alındığı programda, "İbadetlerin hikmetleri nelerdir?" "Ramazan ayı birlik ve beraberliğe nasıl tesir eder?" gibi sorulara cevap verildi.

"İbadet etmek, şükrün ifadesidir." diyen Haçkalı şu ifadeleri kullandı:

"İbadet etmek, insan olmanın ve aklın gereği olan şükrün ifadesidir. Allah'ın yaratıcılığını kabul etmek, hakkaniyetin bir gereğidir. Hakkı inkar etmek de bir nankörlüktür."

İslamın birlik ve beraberlik noktasında önemli bir yeri olduğunu ifade eden Haçkalı şu ifadelere yer verdi:

"İslam ve Müslümanlık; hem Müslümanların hem de toplumdaki diğer unsurların birlik ve beraberliğini, can, mal namus dokunulmazlığını sağlayan değerler silsilesidir. İnsanlar camide bir araya geldiği gibi tarihi şehirler de camilerin etrafında bir araya gelmiştir. İbadethanelerde insanların bedenleri maddi ve manevi bir araya geldiği gibi şehri de bir arada tutar."

Ramazan ayının bir tezkiye ayı olduğunu söyleyen Haçkalı şöyle devam etti:

"Ramazan tam bir tezkiye ayıdır. Tezkiye; haset, kibir gibi nefsani duygulardan, günahlardan uzak durmak. Kalbin ve ruhun temizlenmesi için çalışmaktır.”

Programda, oruç, infak, yardımlaşma gibi konulara da değinildi.

"Dini Gündem" ,ramazan ayı boyunca yeni saatiyle, her Çarşamba saat 23.00'te Diyanet TV'de...