Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde Yeni Eğitim-Öğretim Dönemi Başladı

17 Eylül 2018 Pazartesi
Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde Yeni Eğitim-Öğretim Dönemi Başladı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi’nde eğitim gören Ankara Dini Yüksek İhtisas Merkezi kursiyerleriyle yeni eğitim-öğretim döneminin ilk dersini yaptı.

İlk dersi bayan hocalarla yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını temenni ederek ihtisas eğitimi alacak hocalara başarılar diledi.

Başkan Erbaş, toplumu sahih dini bilgiyle buluşturma noktasında, yüksek ihtisas merkezlerinde eğitim alan hocalara büyük görevler düştüğünü ifade ederek, “Dini Yüksek İhtisas Merkezlerimiz, hem Diyanet İşleri Başkanlığının hem ülkemizin en önemli eğitim kurumlarından birisidir” dedi.

Başkan Erbaş, Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin bilgi üreten ve toplumu sahih dini bilgiyle buluşturma noktasında büyük rolü olan hocaların yetiştiği yer olduğunu söyledi.

Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde eğitim almaya hak kazanmanın zorluğuna işaret eden Başkan Erbaş, göstermiş oldukları başarıdan dolayı hocaları tebrik ederek “Görevlerinizden 3 yıl muaf tutularak sadece ilimle uğraşmanızı sağlayacak bir ortamın hazırlanmış olması büyük bir nimet, büyük bir fırsattır” diye konuştu.

Başkan Erbaş, ihtisas eğitimi alan bayan hocaların bu eğitimi aldıktan sonra akademik çalışmayla bunu taçlandırmalarının önemli olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, Fıkıh, Tefsir, Hadis ve Ulum-u İslamiye konularında eğitim almanın önemine değinerek, bu eğitimin rahat bir şekilde alınabilecek yerin de Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas Merkezleri olduğunu kaydetti.

Daha sonra erkek hocaların bulunduğu sınıfa geçen Başkan Erbaş, İlahiyat fakültelerinde edindikleri birikimin üzerine Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinden alınan eğitimle birlikte hocaların daha donanımlı bir şekilde vazifelerine devam edeceklerini söyledi.

Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinde eğitim almanın büyük bir nimet ve fırsat olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Rabbim bu Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin, proje aşamasından bugüne gelinceye kadar oluşumunda katkısı olan herkesten razı olsun. Çok büyük bir projeyi, Başkanlığımıza, ülkemize ve İslam dünyasına kazandırdılar” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının yürütmüş olduğu din eğitiminin önemine işaret ederek, “Bunun için sahih dini bilgiyle donanmış, kendisini hazırlamış, Kur’an ve sünnet çizgisinden taviz vermeyen bir ilmi birikime sahip olmuş insanlara ihtiyacımız var. Bu da inşallah bu sıralarda gerçekleştirilecek” dedi.

Din istismarıyla mücadelede noktasında ihtisas eğitimi alan hocalara önemli görevlerin düştüğüne işaret eden Başkan Erbaş, “Hurafelerle, rüyalarla, sahih dini bilgiden uzak anlayışlarla, insanlara din anlatan birileri ortaya çıkıyor. Buna kim engel olacak? Bizler engel olacağız inşallah” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş’a ziyarette, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu ve Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç de eşlik etti.