Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, 'Sefirlerin Gözünden'e konuk oldu...

25 Ocak 2021 Pazartesi
Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, 'Sefirlerin Gözünden'e konuk oldu...

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, "Sefirlerin Gözünden"e konuk oldu...

Diyanet TV'de ekranlara gelen büyükelçilerin gözünden Türkiye'nin anlatıldığı "Sefirlerin Gözünden" programının bu haftaki konuğu Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran oldu. 

Diyanet TV'ye "Sefirlerin Gözünden" programı için teşekkür eden Bakan Yardımcısı Kıran, "Böylesine önemli ve anlamlı bir programdan dolayı sizleri özellikle tebrik etmek isterim. Dışişleri Bakanlığı olarak son derece yoğun bir gayret içerisinde çalışmalarımızı sürdürürken sefirlerin gözünden dünyayı görmek yeni pencereler açmak, bize de çalışmalarımız da ayrı bir motivasyon ve ufuk katıyor. Bunun için teşekkür ederim." dedi.

Türkiye'nin dış politikalarındaki saygınlığına değinen Bakan Yardımcısı Kıran, sözlerine şöyle devam etti:

"Türk Hava Yollarımızın varlığı, Dünya'nın neresine gidersek gidelim, bir Türk yatırımıyla orada karşılaşmamız, Yunus Emre Enstitümüz, Maarif Vakfımız, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımız, TİKAmızın faaliyetler, Türkiye Diyanet Vakfımız, sivil toplum kuruluşlarımız; artık her birinin uluslararası bir faaliyeti var. Türkiye, yeri geldiğinde sert gücüyle yeri geldiğinde yumuşak gücüyle ama en önemlisi de bütün bunların birleştiği Dünya'nın "smart power" dediği, o akıllı gücünü de her platformda hayata geçirmesiyle bugün dış politikadaki bu başarı hikayesinin aslında mimarı diyebiliriz, bu akıllı güç kullanımının."

Salgın sürecinin başından itibaren Türkiye'nin hem yurt dışına bizzatihi yardımları hem de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'ye getirilmesine ilişkin büyük bir başarı gösterdiğini söyleyen Kıran, şu ifadeleri kullandı: 

"Bu süreç, insanlığın ortak bir gemide olduğunu, bu krizi ya birlikte aşacağız ya birlikte yenileceğiz anlayışının ne kadar geçerli olduğunu bize öğretti. Sayın Bakanımız, pandemi sürecinin başında bizlere ilk talimatlarından biridir. Türkiye'deki yabancı temsilciliklerimize tıbbi malzeme yardımlarında bulunalım. O yüzden bugün dünyanın yüz elli altı ülkesinde, Türkiye'nin gönderdiği tıbbi yardımlarla mücadele verildi. O yüzden Dünya'nın pek çok ülkesi, vatandaşlarını tahliye etmek için Türkiye'nin yardımına başvuruyor. Pek çok vatandaşımızın bilmediği adalardan biz vatandaşlarımızı tahliye ettik. Çok zorlu süreçlerdi. Yaptığımız yardımların nasıl yankılandığını ki pek çok dokunaklı hikayeye burada şahitlik ettik."

Türkiye'de büyükelçilikleri bulunan ülkelerin büyükelçilerinin gözünden Türkiye'nin konuşulduğu "Sefirlerin Gözünden" Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu'nun sunumuyla Pazar saat 13.00'te Diyanet TV'de...