Diyanet Aile Dergisinde 'Çocuk İstismarı'

16 Mart 2018 Cuma
Diyanet Aile Dergisinde 'Çocuk İstismarı'

Son zamanlarda toplumun adeta kanayan bir yarası haline gelen çoçuk istismarı Diyanet Dergisi 'Aile' ekinin Mart sayısında kapsamlı bir şekilde ele alındı. ‘Çocuk ihmal ve istismar’ başlıklı pencere yazısında; çocukların cinsel istismardan korunmasına yönelik dikkat edilmesi gereken durumlar anlatılıyor. Ailelere çok önemli uyarı ve tavsiyelerde bulunuluyor.

Derginin mart sayısında çocukların cinsel istismardan nasıl korunacağı ele alındı

Geleceğimizin mimarı olan çocuklarımız; yüce kitabımız Kuran-ı Kerimde “Allah’ın emaneti” olarak ifade ediliyor. Ancak son zamanlarda ne yazık ki bazı vicdan yoksunu kimseler tarafından “bu emanet istismar” ediliyor. İşte Diyanet dergisinin aile ekinde bu önemli konuya dikkat çekildi.

"Bu konu maalesef medyada da hepimizin üzüntüyle izlediği toplumun kanayan yaralarından biri bizler de aile dergisi olarak bu konu hakkında okurlarımızı bilinçlendirmek istismarın ne olduğunu nelerin istismar kapsamına girdiğini ve bu durumla karşılaşan ailelerin neler yapmaları gerektiği konusunda bir bilinç bir farkındalık oluşturmak adına mart sayımızda konuyu ele aldık..."

Diyanet İşleri Başkanlığı Dinler ve Kültürler Arası İlişkiler Daire Başkanı Sema Yiğit’in kaleme aldığı; ‘Çocuk ihmal ve istismar’ başlıklı pencere yazısında istismar çeşitleri içinde en zor saptananın cinsel istismar olduğu belirtildi;

"İstismarın en acı olanı ve en zor ortaya çıkanı cinsel istismardır. Biz bunu daha çok işte tanımadığı biri tarafından yapıldığını zannederiz bazen ama aslında böyle değildir. Çoğunlukla bunlar kendisine çok yakın olan akrabaları ve çevresine komşusu olabilir akrabası olabilir bunlar tarafından yapılmaktadır çocuğa."

Dergide istismara uğrayan çocukların sessizliğe büründüğü ve bir takım ruhsal değişikliğe uğradıkları ifade ediliyor. İşte bu noktada aileye çok önemli görevler düşüyor.

"Burda anne babanın iyi bir gözlemci olması çocuğun davranışlarında herhangi bir değişiklik olup olmadığını farkedebilir her anne baba işte sessizleştiyse okul başarısında düşme meydana geldiyse gece uyuyamıyorsa kabuslar görüyorsa altını ıslatıyorsa öğrenmede dikkat eksikliği varsa bu alarm verilecek durumlardır. Bu konularda ailelerin biraz daha gözlemlerinde dikkatli olmaları gerekiyor. Bunun daha ileri boyutlarında depresyona varan birtakım bozukluklar gösterebilmektedir. Duygusal anlamda bu durumda tabii ki anne babanın hemen paniğe kapılmaması gerekiyor."

Peki cinsel istismara uğrayan çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Çocuğun da sakin olabilmesi için ilk başta sen güvendesin. Her ne olursa olsun biz seni seviyoruz. Senin yanındayız ve sana yardım edeceğiz diye çocuğu çok rahatlatması o güveni o sevgiyi çocuğa hissettirmesi gerekiyor. Bunun akabinde de yasal yollar var. Biliyorsunuz karakola Jandarmaya Cumhuriyet Savcılığına giderek durumu bildirmesi suç duyurusunda bulunması gerekmekte ailenin.

Aile dergisinde ebeveynlerin çocuklarını bu kabustan korumak için ilk önce mahremiyeti öğretmesi gerektiği vurgulanıyor.

"Ailenin çocuğa mahremiyet bilinci vermesi gerekiyor işte bedeninin özel olduğunu onun izni olmadan hiç kimsenin o bedene dokunmayacağı öyle bir durumla karşılaştığı zaman bağırması yüksek sesle bağırması yardım istemesi hayır demeyi öğretmek gerekiyor önce bu mahremiyet bilincini çocuğa vermesi gerekiyor. Sonrasında da çocuğu dinlemek gerekiyor."