Diyanet, Çanakkale Zaferinin 100. yılına Özel Bir Etkinlik Düzenledi

19 Mart 2015 Perşembe
Diyanet, Çanakkale Zaferinin 100. yılına Özel Bir Etkinlik Düzenledi

 


Diyanet İşleri Başkanlığı, Çanakkale zaferinin 100. yılına özel bir etkinlik düzenledi. 81 il ve 957 ilçedeki camilerde eller semaya açıldı ve şehitler için dualar edildi. Yurt genelinde yüzbinlerin camilere akın ettiği sabah namazının ardından cemaate asker tayını dağıtıldı. Tam bir asır önce, imanın demiri büktüğü yerde şehadet şerbetini içen Asım’ın nesli, yurdun dört bir yanında kılınan sabah namazlarının ardından dualarla yad edildi.

 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 il ve 957 ilçedeki merkezi camilerde Çanakkale şehitleri için anma programları düzenledi. Genç, yaşlı yüzbinlerce kişi sabah namazında camilerin yolunu tuttu. 
 
Tarihin yeniden yazıldığı yer olan Çanakkale’den Hatay’a, Diyarbakır’dan Samsun’a her kentte Çanakkale şehitleri, ayetler, tekbirler, tehliller, salatü selamlarla birlikte rahmet ve minnetle anıldı. Vatan uğruna şehit düşenlere rahmet dilemek için İstanbul’da Eyüp sultan, Ankara’da Hacı Bayram ve Maltepe, Edirne’de ise Selimiye camileri sabah namazında doldu taştı. 
 
Çanakkale zaferi yokluklar içinde kazanılmıştı. Gösterilen büyük fedakarlığın daha iyi idrak edilebilmesi için sabah namazının ardından cemaate Çanakkale’de çarpışan askerlerin yemeği olan buğday çorbası, şekersiz üzüm hoşafı ile tayın ekmeği ikram edildi.